Az ókori kelet nagy birodalmainak története
I. Tukulti-apil-Ésarra ékírásos feliratok szerint 28 alkalommal kelt át nyugat felé, Szíriába az Eufráteszen, hogy megütközzön a térséget elözönlő nomád arámiakkal (akkádul ahlamúk). Ő volt az első asszír király, aki hadjárata során elérte a Földközi-tengert. A hagyomány szerint tengerre is szállt, és állítólag elejtett egy „tengeri lovat” (talán delfint vagy fókát) is. Ezzel mintegy kijelölte a célpontot utódai számára.
I. Tukulti-apil-ésarra utódai nem tudták megtartani hódításait, azonban preventív csapásainak köszönhetően az asszír magterületek mindvégig megmaradtak Assur népének kezén. Az asszír katonai sikereinek három jelentős oka is volt. Az egyik, hogy egész társadalmuk érdekelt volt a hódításokban, a második, hogy mindenkinél erősebb vasfegyverekkel, fejlettebb haditechnikával, és fegyelmezettebb hadsereggel rendelkeztek. A vas fokozott fölhasználása erősíti az asszír hadsereg fölszerelését. Ennek érdekében az asszír királyok a meghódított népektől az adót vasban szedték be. Katonai sikereiket a hadviselésben bevezetett újítások alapozták meg: utászalakulatokat és hatalmas ostromgépeket vetnek be a megerősített városok ellen. Az asszír királyok magukat istenük Assur (vagy a sumer Enlil) helytartójának tartották. Kötelességüknek érezték Assur isten világuralmáért harcolni, így állandó hadjárataik vallásos igazolást nyertek. A királyok időről időre úgynevezett istenleveleket fogalmaztak, melyekben elszámoltak istenüknek arról, mit tettek dicsősége érdekében. Sikereik harmadik okaként a tengeri népek támadása után kialakult hatalmi vákuum helyzetet lehet megemlíteni, melyben a hettita állam és Mitanni elpusztulása kiiktatta fő riválisaikat.
Újasszír világbirodalom
Az újasszír világbirodalom előfutára a Kr.e. 883 és 859 közt uralkodó II. Assur-nászir-apli volt, aki az Eufráteszig tolta ki Asszíria határait, de I. Tukulti-apil-Ésarrához hasonlóan megsarcolta és kifosztotta a gazdag föníciai városállamokat is. Ő alakította ki az asszír hódítási stratégiát, amely az alábbiakban foglalható össze: a józan megfontolásból adózó kis szomszédokat engedetlenség esetén az elsöprő erejű asszír haderő megtámadta, és vagy engedelmes helyieket helyezett az ellenséges uralkodók helyére, vagy betagozta a birodalomba. Utóbbi esetén az új tartományok élére a király tartományi főnököket nevezett ki. Ezen reformja később válságba sodorta Asszíriát, mivel az örökletes hatalommal felruházott helytartók függetleníteni kezdték magukat a királytól. II. Assur-nászir-apli nevéhez hadügyi újítások is fűződnek. Az ő idején jelent meg független fegyvernemként a lovasság – igaz, ekkor még pusztán felderítő szerepre kárhoztatva. Ebben az időben állították fel az első műszaki, utász- és árkászalakulatokat, hogy megkönnyítsék a sereg vonulását és az ostromokat. Mindez az erős gazdasági hátországgal párosulva a kor legmodernebb, gyakorlatilag legyőzhetetlen seregévé tette az újasszír haderőt, ami tehetséges hadvezérek vezetése alatt megállíthatatlanul folytatta a terjeszkedést.
A világbirodalom kialakításában fontos szerepe volt III. Sulmánu-asaridunak is (Kr.e. 859-824), aki az asszírok elleni első jelentős koalíciótól védte meg a birodalmat. A karkari (qarqari) csatában ugyanis Izrael, az arámiak, a kilikiaiak és a történelemben először ez alkalommal említett arabok – fogtak össze a damaszkuszi fejedelem vezetésével az asszír fenyegetés ellen. A döntetlenül végződő ütközet után a térség államainak jó része az adófizetést választotta a pusztulás lehetősége helyett. III. Sulmanu-asaridu után Asszíria egy majd nyolc évtizedes válságba került, mivel a királyok hatalma meggyengült. A meggyengülés egyik oka az volt, hogy a II. Assur-nászir-apli idején bevezetett örökletes helytartói címek birtokosai gyakorlatilag felsőbb utasítások nélkül tevékenykedtek, felirataikon meg sem említve a királyt. (Másik ok a járványokban keresendő.)
A világ meghódítása:
Alig nyolc évtizeddel III. Sulmanu-araridu után Kr.e. 745 –ben került hatalomra Asszíria egyik legnagyobb királya III. Tukulti-apil-ésarra (Kr.e. 745-727) Megszüntette a korábbi nagy tartományokat, és az új provinciák élére inkább eunuchokat nevezett ki, hogy garantálja hűségüket. Mi több, a hadsereget is jelentősen átszervezte. A történelem folyamán először állt fel állandó haderő (az ún. kiszir sarrúti), amelyet több hadseregre bontva több hadszíntéren lehetett bevetni. III. Tukult-apil-ésarra hódította meg Babiloniát, átvette a csak babiloni királyoknak járó áldozati ajándék-maradványokat, és felvette a „Sumer és Akkád királya” címet. Mindemellett érdekes módon meghagyta a trónján Nabú-nászirt (Kr. e. 747 – Kr. e. 734).
Lapozz a további részletekért