Az ókori kelet nagy birodalmainak története
A törvénykönyv fontos forrás az Óbabiloni Birodalom társadalomszerkezetét illetően is, hiszen három társadalmi réteget is megnevez: a szabadokat (awélumokat) a félszabadokat – akiket muskénumoknak nevez – és a szolgákat. A büntetési tételek mindig szigorúbbak voltak abban az esetben, ha alacsonyabb szinten álló követett el bűncselekményt egy magasabb szinten állóval szemben. Hammurapi idején a királyi és a templomgazdaságok mellett megjelentek a hivatalnok arisztokrácia önállóan gazdálkodó birtokai is. Ezen földek bár még nem tulajdonosi birtokok voltak, mégis különállást jelentettek a többi földterülettől. Az uralkodó hatalma kibővült, és kiterjedt a főpapi irányítású templomgazdaságokra is. Hammurapi a kereskedelem növekedése miatt már értékmérőt is bevezetett, mely az ezüst lett (rudak, korongok, vagy csak egyszerűen por formájában)
Az Óbabiloni Birodalom bukása
Hammurapi óriási, de rendezett államot hagyott utódjára, Szamszu-iluna –ra, akinek azonban folyamatosan harcolnia kellett az ellene lázadó városállamokkal: Uruk, Iszín, Esnunna Elámmal kötött szövetségével. Később Samsu-iluna utódai többé-kevésbé még egy időre helyreállították az Óbabiloni Birodalom gazdasági és politikai egységét, ám ekkor új népek jelentek meg a birodalom határainál. Az Óbabiloni Birodalmat elpusztító egyik nép a nyugatról – KisÁzsiából – érkező hettita, a másik pedig a keleti hegyekből Mezopotámiára zúduló kasszita nép volt.
Először, Kr.e. 1595 –ben a hettiták intéztek egy jelentős inváziót Babilon ellen I. Murszilisz vezetésével. A hadjárat, mely inkább egy rablóportyának volt tekinthető, kifosztották a birodalmat, és még a babiloni zikkurat, az Észagila Marduk-szobrát is Hattuszaszba szállították. A hettiták azonban nem akarták és tudták meghódítani Babilont legfőbb riválisuk az Anatólia és Mezopotámia közé ékelődött Mitanni állam miatt. Meg kellette elégedniük a gazdag város kifosztásával. A Hammurapi-dinasztia és az Óbabiloni Birodalom végső bukását a Zagrosz hegységból Mezopotámiába özönlő kasszita törzsek okozták. A kassuk mintegy ezer esztendőre ragadták magukhoz Mezopotámia irányítását, egészen az ókori kelet legnagyobb birodalmának megjelenéséig, az asszír hódításig.
A Hettita Birodalom
A hattik egy indoeurópai nyelvet beszélő, de szinte teljes egészében feltáratlan eredetű népként, már Kr.e. 1900 körül megtelepedtek a Kis-ázsiai hegyvidéken – a mai Közép-Törökországban – ám államukat, melynek fővárosa Hattusas lett, Kr.e. 1600 körül hozták létre. Az államalapító uralkodó neve Labarnas volt. (Uralkodási ideje: Kr.e. 1600 – Kr.e. 1586) Labarnas tette meg fővárossá Hattusast, és szintén ő kezdte meg az első nagy hódításokat a szélrózsa minden irányába. Uralkodása végére birodalmának határait két tenger mosta, a Fekete- és a Földközi-tenger. Labarnas neve később a „király” -fogalommal azonosult. A nagyság itt is szimbolikusan tovább élt abban a méltóságban, amelyet az illető személy képviselt, úgy , mint sokkal később Iulius Caesar neve a római Caesarok méltóságának jelölésében.
Labarnast fia I. Hattusilis, illetve annak unokája I. Mursilis követte a trónon. A két uralkodó Kr.e. 1650 és 1590 közt jelentős területekkel bővítette a birodalmat (Hettita Óbirodalom kora). I. Hattusilis csapataival „kijutott” a szíriai területekre is, és meghódított számtalan szíriai és nyugat-mezopotámiai várost (Alahtum, Varszuva), ám Aleppo (Halap) ostrománál meghalt. A trónon unokája követte I. Murszilisz, aki folytatta a hódításokat. Anatóliában és Szíriában rengeteg hadjáratot vezetett, végleg megdöntötte a nagymúltú Jamhad királyságát, sőt i. e. 1595-ben az Eufrátesz mentén délkeletre vonult, és a már korábba említett módon kifosztotta Babilont, véget vetve a hosszú idő óta válságban levő Hammurapi-dinasztia uralkodásának.
Murszilisz sikeres hódításai ellenére a belpolitikát tekintve kudarcot vallott. Meghatározhatatlan ideig tartó babiloni tartózkodás után hazaindult. Serege már közvetlenül a hadjárat után hazaindult a zsákmánnyal, amelyet alig tudtak megvédeni a hurriták támadásai elől. Hatti nem is gondolhatott arra, hogy az Anatólia és Mezopotámia közé ékelődő Mitanni ellenében Babilont megtartsa, ezért az egész hadjárat csak rablóportya volt valójában. Murszilisz távolléte alatt lánytestvére, és annak férje, Hantilisz merényletet szerveztek ellene, hazatérte után meggyilkolták. Murszilisz minden katonai sikere szinte azonnal semmivé vált, mert a kialakuló bizonytalan belső helyzetben a birodalom a korábbi hódítások megtartására sem gondolhatott, a szabad prédára hagyott szíriai és középső-eufráteszi tartományokba pedig rögtön benyomult Mitanni, Babilont a kassziták szállták meg.
Lapozz a további részletekért