Az ókori kelet nagy birodalmainak története
Felhagyva az elődei által követett gyakorlattal, az Eufráteszen túl eső területeket is betagozta birodalmába, nem elégedett meg a rendszeres sarcszedéssel. Nagyarányú előretörése során döntő győzelmet aratott az időközben nagyhatalommá váló Urartu serege felett is. Kr.e. 738 –ban meghódította Szíria nagy részét, majd Kr. e. 734-ben a filiszteus városok és a Földközi-tenger keleti partvidékének déli része (Júda, Ammón, Edóm, Moáb stb.) ellen fordult. Gáza elfoglalása után attól valamivel délre kereskedelmi telepet (bít-kári) alapított, amivel ellenőrzése alá vonta a Gázába Egyiptom (és így Afrika), Arábia és Fönícia (Via Maris) felől befutó kereskedelmi útvonalakat. Kr.e. 732 –ben foglalta el Damaszkuszt, majd élete utolsó éveiben személyesen uralkodott Babilóniában. Fia – II. Sarrukin – foglalta el végleg Izraelt Kr.e. 722 –ben, bár ez az életébe került, ugyanis a hadjárat közben halt meg. Unokája Szín-ahhé-eriba (Kr.e. 704-681) szinte teljes uralkodását a folyamatosan lázongó Babilon ellen vezetett hadjáratokkal töltötte. Az asszír-babiloni harcok közt a legjelentősebb Kr.e. 691 –ben zajlott, amikor a Tigris mentén egy szövetséges babiloni–elámi sereg indult Asszíria ellen. Szín-ahhé-eriba kénytelen volt meghátrálni, de a következő évben rettenetes bosszút állt: megostromolta Babilont, ami 15 hónap után, Kr. e. 689 -ben elesett. Az asszírok kifosztották és lerombolták a várost, csatornákat ástak elárasztására, istenszobrait összetörték.
Kr.e. 680 –ban Assur-ah-iddína (Kr.e. 680-669) személyében az asszír politika Babilon-barát vonulata került hatalomra, így az elődje idején lerombolt várost újjáépítették, és visszaadták privilégiumait. Ebben feltehetően a király alább ecsetelt betegségeinek és babonáinak is nagy szerepe lehetett. A babiloni helyzet rendezése és a lázadó Szidón megbüntetése után az asszír haderő megindult a régi ellenség, Egyiptom földjére, ám az első hadjárat Kr. e. 674-ben még kudarcot (a núbiai Taharka fáraó sikeresen megvédte országát) Három évvel később Kr. e. 671. július 11-én az asszír haderő bevette Memphiszt, Egyiptom legjelentősebb városát. Taharka családját és kincstárát hátrahagyva menekült. A dús zsákmányt Babilon újjáépítésének finanszírozására fordították.
Az asszír nagyhatalom kiemelkedő uralkodója volt Assur-ban-Apli (Kr.e. 668-631) aki befejezte az apja által elkezdett egyiptomi hódítást, és Kr.e. 664 -ben rövid időre elfoglalta egész Thébát és ezzel egész Egyiptomot. Ezután azonban nem hallunk többet Egyiptomról asszír részről: a király feltehetőleg felmérte, hogy a terület az Újasszír Birodalom akciórádiuszán kívül esik, és valószínűleg tervszerűen ürítette ki a nagy múltú tartományt. Assur-bán-apli a hódítások mellett nagy hangsúlyt fektetett a kultúra támogatására, amelynek természetesen leginkább kultikus vonala volt kiemelkedő. Ennek legfontosabb példája a ninivei könyvtár volt, ami a világ első szisztematikusan rendezett gyűjteménye.
Asszíria bukása (Kr.e. 626-612)
Bukása mégis rohamos gyorsasággal következett be. A folyton lázongó Egyiptomot már nem lehetett tartani, Elám megszűntével az iráni népek akadálytalanul törhettek nyugatra, Urartu végzetes meggyengülése pedig a szkíták és kimmerek számára nyitott zöld utat. A lakosság emellett folyamatosan lázongott, elsősorban a nagy történelemmel és kultúrával rendelkező, alárendelt de mégis bálványozott Babilóniában, ahol a káldok vetették meg a lábukt.
A bukás döntő oka a babiloniak és a médek összefogása és szövetsége volt. Nabu-apal-uszur, a káld törzs vezére Kr.e. 625 –ben először a káld, arámi, arab és elámi népeket fogta össze, majd szövetségre lépett a médekkel is. Az együttesen indított Asszíria elleni függetlenségi harcban Kr.e. 625 –től Nabu-apal-uszur már Babilón királyaként vezette a hadakat Assur-ban-Apli fia, az utolsó asszír uralkodó ellen (neve: Assur-etelli-iláni). Egyiptom azonnal felismerte, hogy az összefogás elsöprő erejű lehet, így inkább Asszíria mellé állt. Végül Kr.e. 614 –ben Küaxarész vezette médek lerombolták Assurt, majd két évvel később, Kr. e. 612-ben Küaxarész és Nabú-apal-uszur nomádokkal (a manda törzzsel) szövetségben ostrom alá vették, és három hónap után bevette Ninivét is. Asszíria romadöntésével létrejött az Újbabiloni Birodalom, mely mintegy 9 évtizedre birtokba vette az ókori kelet legnagyobb részét, mint a térség legerősebb nagyhatalma.
Lapozz a további részletekért