Az ókori kelet nagy birodalmainak története
Az egész birodalomban egységes hivatali nyelvet, az arameust vezette be, melyet Elő-Ázsiában már régóta használták a közigazgatásban és a kereskedelemben. A nagykirály szigorúan ügyelt a bíráskodásra. Azokat a bírákat, akiket súlyos bűncselekményekben bűnösnek találtak, elevenen megnyúzták, és társaik elrettentésére a bírói ülőhelyüket bőrükkel vonták be. Uralma alatt élte virágkorát az Akhaimenida-építészet, az ekkor kialakult stílus a birodalom bukásáig változatlan maradt. Kr. e. 521-ben az uralkodó Szúszát tette meg a birodalom központjának (adminisztratív főváros) majd megalapította Perszepoliszt mely a szakrális főváros lett.
I. Dareioszt fia, I. Xerxész (Kr.e. 485-465) követte a trónon. Xerxész uralkodása elején felkelések voltak Görögországban és Egyiptomban is, akik ellen hadakat küldött az uralkodó. Először az egyiptomi lázadást verte le, majd hadait Athén és Spárta ellen küldte. A görög területek meghódítására Kr.e. 480 tavaszán indult el Sardesből óriási seregével. Két hidat vert a Hellészpontoszon, és Therméig vonult (ma Szaloniki), hol hajóhadával találkozott. Hérodotosz igencsak szubjektíven gyalogos haderejét 1 700 000-re, lovasságát 80 000-re, hajóhadát pedig 1200-ra teszi. Más görög és perzsa történetírók, mint Ephorusz, Ctesiasz és Busol már „csak” százezres nagyságrendekben határozták meg a sereg nagyságát. A sereg Thesszálián keresztül egészen Attikáig nyomult előre. Azonban a thermopülai és a szalamiszi csaták megváltoztatták a háború menetét. Xerxész ezek után seregének nagy részével visszafordult, és 45 nap után visszaért a Hellészpontoszhoz, innen aztán hazatért Sardesbe. A görög győzelemmel záruló plataeaei és mycalei ütközetek után véglegesen lemondott a Hellász meghódításáról. A hátralévő 14 évét már csak az élvezetek hajszolásával és asszonyi intrikák között töltötte. Halálát Artabanus nevű testőrvezére okozta.
I. Xerxész utána Perzsa Birodalom lassú hanyatlásnak indult. Egyre gyakoribbak voltak az egyes tartományokból kiinduló lázadások (Baktria, Egyiptom) illetve a trónharcok, melyek meggyengítették a birodalmat. A görög városállamok ügyeibe Perzsia elvétve avatkozott. Ilyen esetre volt példa Kr.e. 395 –ben – Spárta egyeduralmának éveiben – kirobbant Korintoszi háború, melyben a Szardeiszi helytartó Spárta ellenfeleivel, Argossal, Korintosszal, sőt később Athénnal lépett szövetségre. Spárta győzni tudott a háborúban, de fekismerte azt, hogy mekkora veszélyt jelent hegemóniájára nézve ha a Perzsa birodalom valamelyik polisz, vagy poliszszövetség mellé áll. Hasonló esetek elkerülése érdekében kezdeményezte Kr.e. 387 –ben az Antalkidasi békét, mely a perzsa területeken lévő görög poliszokat szigorúan betagozta Perzsiába, és elvágta annak lehetőségét, hogy azok az anyaországbeli poliszokkal egyesüljenek, vagy szövetségre lépjenek.
III. Artaxerxész alatt (Kr.e. 359-338) a föníciai és egyiptomi területeken zajlottak nagyobb lázadások, ám a nagykirály minden felkelést levert. A birodalom legbékésebb időszakát élte meg.
Az Óperzsa Birodalom bukása
III. Dareiosz eltérően elődeitől Örményország satrapájaként került a trónra. Nem volt tapasztalata a birodalom irányításához, sőt ambíciója sem. Ez is közrejátszott a válságba sodródott birodalom elfoglalásához. Kr.e. 336 -ban II. Philipposz makedón király létrehozta a Korinthoszi ligát és tervezgetni kezdte a kis-ázsiai görög városok invázióját. Az év tavaszán elküldte Parmenion és Atal tábornokokat, hogy felszabadítsa a városokat, de még a nyáron megsemmisült a sereg. 2 évvel később a király fia, III. Alexandros (Nagy Sándor) megvalósította apja tervét és hatalmas hadsereggel nekiindult Kis-Ázsiának.
Nem sokkal később a makedón hadsereg a Granikosz folyó mellett legyőzte a perzsákat. III. Dareiosz nem vett részt a csatában. Arra számított a perzsa király, hogy Nagy Sándor megállításához az egyes kisázsiai szatrapiák hadereje elegendő lesz, ezért Perszepoliszban maradt. Egy évvel később, Kr.e. 333 -ban ismét megütköztek a Granikosznál. Ezután III. Dareiosz saját maga vette kézbe a hadsereget és az Isszosz folyó mellett 52 000 perzsával megüközött a 47 000 fős makedón és görög sereggel, azonban a perzsák vereséget szenvedtek. Újabb két évvel később viszont fordult a kocka, amikor a satrapák többsége csatlakozott a királyhoz Gaugamélánál.
Lapozz a további részletekért