Az ókori kelet nagy birodalmainak története
A tengeri népek támadása egyrészt megsemmisítette a Hettita Birodalmat, és a vele függésben álló Mitannit, másrészt meggyengítette Egyiptomot. A nagyhatalmak visszaszorulása pedig egy új népcsoport – az asszírok – felemelkedését és világuralmi pozícióba jutását okozta. Asszíria e tengeri népek rohama után fokozatosan kezdett megerősödni, és Kr.e. 1225 körül I. Tukulti-Ninurta alatt már meg tudta hódítani Mezopotámiát is, legyőzve a kassukat.
Föníciai államok az ókorban
Fönícia egy ókori civilizáció volt Kánaán északi részén, mely a mai Libanon nagy részét valamint Izrael, Szíria és Palesztina egyes területeit foglalta magába. Főníciai kultúráról a tengeri népek pusztítását követően (Kr.e. 1200 körül) beszélhetünk, és kb. Kr.e. 300-ig tartott. A főníciai kultúra területe mintegy 350 km hosszan terült el Akkón városától (délen) az Orontész folyó torkolatáig (északon), és mintegy 40 km szélességben az Antilibanon hegységtől a Földközi-tenger partjáig. Ez a régió földrajzilag igen tagolt, nagyrészt hegyvidék. A tengerparti keskeny földsávot leszámítva kevéssé volt alkalmas a mezőgazdasági termelésre, ezért folytattak tengeri kereskedelmet. Legfőbb természeti kincsük a hajóépítéshez mindenütt nélkülözhetetlen libanoni cédrus, és a bíborfesték volt, melyet a bíborcsiga váladékából nyertek. Emellett jelentős volt a föníciai kézműipar, például az üvegművesség.
Létezett egy keskeny szárazföldi átjáró a tenger és a szíriai sivatag között, mely Föníciát összekötötte délen Egyiptommal Palesztinán és a Sínai-félszigeten keresztül. Valamint összeköttetésben állt északon Kis-Ázsiával valamint keleten Mezopotámiával az Eufráteszen keresztül. Ez a terület gazdag kereskedelmi csomópont volt, melyet hatalmas birodalmak vettek körül.
Fönícia sziklás hegyek által elválasztott városállamokból állt, melyek között a közlekedés tengeri úton történt. A főbb városállamok a következők voltak: Akkra, Türosz, Szidón, Büblosz és Aradosz. Nem tudni, vajon a föníciaiak önálló etnikumként tekintettek-e önmagukra. Városállamaik mindenestre az egyiptomi elnyomást megszüntető tengeri népek támadása után politikailag önállóak lettek. A föníciai városállamok a Mediterráneum partvidékén számos kereskedelmi telepet létesítettek. A Krisztus előtti X. században kereskedelmi telepet alapítottak Cipruson és Kisázsia partvidékén (Panfília és Lícia), ahol összeütközésbe kerültek a görögökkel, akik elűzték őket Rhodoszról, a Szporádokról és a Dorádokról, ahol nem sokkal azelőtt jelentek meg. Szardínián és Ibizán keresztül eljutottak az Ibériai-félszigeten Tarzisz országáig (Gades, a mai Cádiz), ahol hajóik ónt és ezüstöt vettek fel, mely az Ibériai-félszigetről, illetve a Kasziteridész-szigetekről származott.
A föníciai Türosz hajósai alapították Kr.e. 814 –ben Karthago városát az Afrikai partokon (Szicíliával szemközt) és alig fél évezreddel később ez a város lett Róma legfőbb vetélytársa, és a Földközi tenger egyik legnagyobb hatalma.
A föníciai városállamok oligarchikus köztársaságok voltak – kereskedő arisztokraták vezetése alatt – és nem a keleten annyira jellemző despotikus királyságok. Fénykoruk a tengeri népek támadása, és Asszíria megjelenése közti időkre teheteő (Kr.e. 1200-750)
Palesztína
Palesztina a Libanon hegység déli részétől a Holt tenger vidékéig húzódott észak-dél irányban. A terület a Hettita Birodalom, Babilónia és az Egyiptomi birodalom közötti területként többnyire egyiptomi fennhatóság alatt állt. Az ókor kezdetén, Kánaán néven volt ismert. A Kr.e 2000-1700 közti években a hükszosz törzsszövetséghez tartozott. Az első zsidó népelemek vélhetően ezek időszakban, a hükszsosz és hurrita törzsekkel érkezhettek először a vidékre. (Az Ábrahám-mondakör szerint maga Ábrahám Úr városában született és onnan vándorolt Kánaánba.) Körülbelül i.e. 1730 -1800 körül a hükszoszok – más népekkel, köztük a zsidókkal együtt – betörtek Egyiptomba. Itt a hükszoszok átvették a hatalmat, és közülük kerültek ki a fáraók is. Egészen 1558 -ig voltak hatalmon, amikor Iahmes Thébai uralkodó megdöntötte uralmukat. A hükszoszokkal együtt a zsidók is ekkor süllyedhettek rabszolga sorba. Az ezt követő 300 évben a zsidók rabszolganépként éltek Egyiptomban. Amíg a zsidók először elvándorolt törzsei Egyiptomban éltek, megindult a második vándorlás is Mezopotámiából Kánaánba. Az egyiptomi és a Mezopotámiából érkező zsidók végül Kr.e. 1230 körül egyesülhettek Kánaánban, amikor az egyiptomi zsidók Mózes vezetésével átkeltek a Sínai félszigeten és végleg megtelepedtek Kánaán földjén. Kánaánba érkezésük és az itt élők legyőzése után újabb háborúkat kellett vívniuk, mert kb.1200 körül északról (Balkánról) egy több népből álló csoport, a tengeri népek özönlötték el Kis-Ázsiát és Kánaánt.
Lapozz a további részletekért