Az ókori kelet nagy birodalmainak története
Így a harcoló felek – Egyiptom és Hatti – egy időre felfüggesztették a hadakozást, és elfogadták a Szíriát kettéosztó status quót. Szíria északi része a hettiták kezén maradt, a Suppiluliumas által meghódított Karkemisból irányítva, a déli területeket pedig továbbra is Egyiptom igazgatta. A meghódított Szíriai területeken a hettiták sajátos közigazgatási rendszert vezettek be, melynek egyik eleme, hogy a szíriai hercegeket meghagyják méltóságukban, de vazallusi esküt, illetve szerződést kötnek velük. A vazallusi szerződés két leglényegesebb pontja, hogy egyrészt a csatlós kötelezve van arra, hogy szükség esetén katonai segítséget nyújtson a nagykirálynak, másrészt adót fizessen. Az adó pontos összegét és kifizetésének módját külön pótszerződés szabályozta.
Az egyiptomi hettita háború
A két rivális nagyhatalom közti háború akkor újult ki, amikor Egyiptomban az ország történetének egyik legnagyobb uralkodója II. Ramszesz (Kr.e. 1301-1234 ) Hattiban pedig II. Muvatallis (Kr.e. 1295-1272 ) kezdte meg uralmát. Ramszesz elhatározta, végleg leszámol a hettitákkal, és elhódítja előlük Szíriát. Kr.e. 1296 –ban az egyiptomi seregek megindultak a föníciai partokon négy, egyenként 5000 fős hadtesttel (ezek Amon, Ré, Ptah, és Seth -tehát a legfőbb egyiptomi istenségek- nevét viselték).Az 1296 -os esztendő május havában, Ramses Qades közelébe ért, és a város előtti magaslatok körül vonult táborba.
A kádesi csata: A harcászati bevezetés az volt, hogy két beduint menesztettek Ramses táborába. Ezek szökevényeknek adták ki magukat, gyalázkodó vádakkal halmozták el a hettita sereget és vezetőit, majd elárulták, hogy a hettita király, a közeledő isteni ivadék hatalmának és dicsőségének láttára, eszeveszett aggódásában máris messze visszavonult északra Halpa vidékére.A hihetetlenül hiú fáraó természetesnek vette, hogy isteni lénye és hírneve képes elijeszteni egy egész hadsereget, ráadásul saját kémei is helytelenül tájékoztatták.
Mindezek miatt hitt a beduinoknak, és esztelen lépésre szánta el magát, mely a csata későbbi kimenetelét is eldöntötte.Első hadtestének élére állt, „atyjához, Montuhoz, Thébai urához hasonlatosan előnyomult és az első Amon-sereggel átkelt az Orontés gázlóján.”
Vagyis két ál-szökevény jelentése alapján szétválasztotta seregét, egy hadtestet a főerőktől mintegy 10 kilométernyi távolságra vezényelt előre, minden előzetes felderítés nélkül, -sőt ő maga állott az előörs élére, nyilván csak néhány tiszt társaságában, ahelyett, hogy elővédet köldött volna előre és az összeköttetést fenntartotta volna a főerőkkel. Muwatallis szétszórta és jóformán teljesen megsemmisítette a meggondolatlanul előretörő egyiptomi hadtestet, majd a menekülők üldözésére eredt. A fáraó maga ki tudott ugyan menekülni a hettita körgyűrűből, ám egész seregével vissza kellett vonulnia. A kádesi csatát mindkét fél győzelemként könyvelte el, ám a Kr.e. 1280 –ban – a csata utáni 16 évvel megkötött – béke inkább a hettitáknak kedvezett. (A hivatalos békekötést Egyiptom és Hatti között III.Hattusilis és II.Ramses kötötte meg.) Kádes és Amurru a hettitáké lett, sőt birtokba vehették a korábban Egyiptomhoz tartozó Upét is. A békére Egyiptom vereségei, Hatti pedig az erősödő Asszír állam miatt kényszerült.
A tengeri népek támadása (Kr.e. 1200 körül)
Krisztus előtt 1200 körül olyan esemény zajlott az ókori keleten, mely újra rajzolta a politikai erőviszonyokat, és gyakorlatilag megsemmisítette a térség legjelentősebb nagyhatalmát, a Hettita Birodalmat. Az eseményt tengeri népek támadásaként emlegeti a történettudomány. Kr.e. 1200 körül egy hatalmas létszámú, több népből álló óriási néptömeg indult meg Európa délkeleti területeiről a Hellészpontoszon át (Dardanellák) Kis-Ázsiába. A néptömegben olyan később jelentős szerephez jutó etnikumok voltak, mint a dórok, akhájok, etruszkok, frígek, és paleszetek (filiszteusok). A népvándorlásszerű invázió felégette a hettita fővárost, majd végigfosztogatta egész Szíriát. A támadás intenzitása azonban a Balkántól és Kis-Ázsia hegyeitől való távolodás során fokozatosan csökkent, és a népvándorlást alkotó egyes etnikumok lassan lemorzsolódtak. Az akhájok, dórok Kis-Ázsia partjain, a frígek a Hettita Birodalom törzsterületein (a későbbi Fríg Birodalom területén), a többiek pedig Szíria vidékén álltak meg, és telepedtek le. Egyiptom határára már csak kisebb népesség jutott el, így III. Ramszesz (Kr.e. 1198-1166 ) az újbirodalom utolsó nagy hatalmú uralkodója meg tudta tőlük védeni országát. A tengeri népek utolsó elemei az Egyiptomi határ előtt, Kánaán földjén telepedtek le, ők voltak a paleszetek, vagy filiszteusok (egyes vélekedések szerint a mai palesztínok ősei). A filiszteusok a tengeri népek rohama előtti évtizedekben szintén Kánaánban letelepedő zsidó törzsek legfőbb ellenfelei lettek.
Lapozz a további részletekért