Hirdetés

Irodalmi fogalomtár

51 perc olvasás
Irodalmi fogalomtár

Barokk eposz: A barokk korban keletkezett új műfaj.  A  hagyományos  műformáknál  lazább keretű. Új  kompozíciós  formákat  tartalmaz:  sok  részletből,  epizódból felépülő, poklot, földet, mennyet  egybeölelő  monumentális  szerkezet.  A korábbi műfajoknál emberibb mivolta, sajátos szerkesztési módja  van:  Azt is igazzá teszi, ami nem az például a magyarok erkölcsi győzelme a Szigeti veszedelemben.

Hirdetés


Hirdetés

Barokk körmondat: A barokk korra jellemző, sokszorosan összetett, grammatikailag  bonyolult, de ennek ellenére érthető mondat. Pázmány Péterre nagyon jellemző.

Belső rím: egy-egy sor közepe és vége is rímel egymással

Bevezetés (expozíció): A  drámai  művek  bevezető  része,  amelyben   az   író   megismertet   az előzményekkel és bemutatja a kiinduló helyzetet.

Bibliai história: A XVI.  század  első  évtizedeiben  protestáns  prédikátorok  új  irodalmi műfajok megteremtésével hirdették eszméiket. Ilyen volt a bibliai história is, amely a zsoltárfordítással együtt  pótolta  a  még  le  nem  fordított Bibliát, elsősorban az Ujszövetséget.

Hirdetés

Blank vers: Shakespeare-re  jellemző.  Drámáit  új  versformában,  a   tíz   szótagos, időmértékes (jambikus lejtésű), rímtelen „blank vers”-ben írta,  s  ez  az Erzsébet kori drámák általánosan használt sorfaja.

Bokorrím:Bokorrímnek nevezzük, ha a egy strófán belül végig ugyanolyan vagy hasonló szótagok rímelnek, tehát a rímképlet: aaa…

Bonyodalom: A  bonyodalom  a  drámai  műveknek  az  a  része,  melyben   megindul   és kibontakozik az alapszituációból következő  eseménysor.  Ha  a  cselekmény összeütközésre, konfliktusra épül,  egyre  kiélezettebbé  válik  a  drámai harc, a két egymással szembenálló  törekvés  egymás  elleni  küzdelme.  Az események sorában bontakozik ki a szereplők jelleme és kapcsolatrendszere.

Bosszúdráma: Shakespeare idejében igen  népszerű  műfaj  (a  Hamlet,  dán  királyfi  is ilyen). Az alapvető konfliktusmotívum a bosszú.

Bujdosóének: A kései kuruc költészet  jellegzetes  műfaja.  Keletkezésük  a  Rákóczi  – szabadságharc bukása utáni időkre tehető. Bennük a reményvesztettség és  a forradalom bukása iránti fájdalom jelenik meg.

Hirdetés

Bukolika, bukolikus költészet: A   görög   bukolosz   (‘marhapásztor’)    szó    alapján    nevezzük    a pásztorköltészetet   bukolikus   költészetnek,   bukolikának.   Később   a vergiliusi cím (Eclogae) nyomán ezt a műfajt ekloga névvel is illették.

C betűvel kezdődő szavak

Carmen: A carmen, más néven óda a  modern  irodalomban  fenséges  tárgyról  szóló, emelkedett hangnemű lírai költemény; tartalmi köre sokkal szűkebb, mint  a görög ódáé  vagy  a  latin  carmené.  Ez  utóbbiakat  nagymértékű  eszmei, tartalmi, hangnembeli, formai  változatosság  jellemzi,  de  megtartják  a görög  lírában  kialakult  dalformákat.  Horatius  legérettebb  alkotásai, Kölcsey Himnusza is ebben a műfajban íródott.

Choriambus: A görög kardalokban kedvelt versláb. Képlete: (-UU-)

Clown-jelenet: A középkori tragédia komor fenségét közbeékelt, ún. clown-jelenetek (clown = bohóc) oldották: a korabeli közönség nemcsak rémüldözni  akart  a  véres események láttán, hanem megkívánta a felszabadult nevetés lehetőségét is.

Commedia dell’arte: Az olasz eredetű commedia dell’arte legfőbb műfaji sajátossága a rögtönzés volt. A színészek nem szöveget kaptak, csak a  cselekmény  vázlatát,  mely csupán a játék  lényeges  fordulópontjait  rögzítette.  A  részleteket,  a párbeszédeket a színészeknek kellett rögtönözniük. Erre adott lehetőséget, hogy a műfaj állandó típusokkal, hagyományos jellemekkel dolgozott, s egy- egy színész rendszerint ugyanazt a típust személyesítette meg. Ez a  műfaj Moliere-re is hatással volt.

Hirdetés

Csodás elemek: A klasszikus eposznak egyik  állandó  eleme,  ún.  eposzi  kelléke.  Ennek lényege, hogy természetfeletti lények beavatkoznak a szereplők életébe.

D betűvel kezdődő szavak

Daktilus: Egy hosszú és két rövid szótagból álló versláb (-UU)

Detektívregény, krimi: Az uralkodó értékfajta az érdekesség. Néhány órás érdekfeszítő szórakozást kívánnak nyújtani, egyfajta logikai játékot. A művek végén mindig ott  van utólagosan a megfejtés is.  Hiányzik  belőlük  a  társadalmi-emberi  világ lényegét feltáró törekvés, a célkitűzés.

Lapozz a további részletekért

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!