A hidegháború története (1947-1991)
![A hidegháború története (1947-1991)](https://erettsegi.com/wp-content/uploads/2012/04/hideghaboru-1200x628.jpg)
Az esemény nagy fordulatot hozott Hruscsov „olvadás” politikájában. A szovjet vezető visszatérve a „kemény kéz” elvéhez, újra a nehézipari és katonai beruházások felé irányította a gazdaságot, és alig öt nappal az NSZK felvétele után létrehozta a Varsói Szerződést. A visszarendeződés során leszámolt régi riválisával Malenkovval, és fogadta Rákosit is Moszkvában. Hitelt adott Rákosi azon közlésének, hogy Nagy Imre gátolja a nehézipari és katonai fejlesztéseket, melyek révén gyengíti Magyarország erejét. Így Hruscsov hozzájárult Nagy Imre leváltásához.
Nagy Imre tényleges eltávolítása 1955.április elején történt meg, majd a túlbuzgó Rákosi az év végén a pártból is kizáratta a lakosság körében egyre népszerűbb riválisát. A kinevezett új miniszterelnök: Hegedűs András lett, de ő csupán Rákosi bábjaként működött. Rákosi 15 hónapos „visszatérése” (1955.ápr-1956.júli) alatt újra bevezette a beszolgáltatásokat, az erőszakos téeszesítést, a nehézipar – lakosság életszínvonalának rovására történő – fejlesztését, illetve az államvédelmi, elnyomó szervek működtetését.
Közben azonban Hruscsov újra enyhített a szigoron, és kiderült, hogy az NSZK miatti változás csak rövid idejű volt. Újra az enyhülés politikája következett Moszkvában. Ezt kihasználva a magyar kommunisták egy része követelni kezdte a Rajk-ügy kivizsgálását. Abból indultak ki, hogy ha Hruscsov kiegyezett Titoval, vagyis elismerte, hogy Tito nem ellensége a szocializmusnak, akkor elérkezett az idő arra is, hogy kivizsgálva Rajk értelmetlen halálra ítélését, rehabilitálják a hajdani külügyminisztert és ugyanakkor elitéljék az őt alaptalanul vádoló Rákosit.
Végül Rákosi be kellett, hogy ismerje, hogy az 1949-es a Rajk-per az akkori ÁVH provokációján alapult. Két hónappal később már azt is bevallotta, hogy a hibákért őt magát is felelősség terheli. Végül Moszkva megelégelte Rákosi módszereit, és 1956 július 21-én a Magyar Dolgozók Pártjának vezetőségi ülésén Anastáz Mikojan leváltotta Rákosit. Utóda Gerő Ernő lett! Rákosit 1956.július 22-én repülővel Moszkvába vitték, ahonnan egy év után előbb Krasznodarba, majd Kirgiziába, végül Gorkijba telepítették. Bár többször kérelmezte hazatérését, Hruscsov már új magyar kommunista vezetőt támogatott az ifjú Kádár Jánost. (Rákosi 1971-ben halt meg.)
Ám Rákosi leváltása már későn történt, mivel Magyarországon 1956 október 23-án kitört a forradalom. A harc kimenetelét azonban a közben ugyancsak kirobbanó Szuezi válság pecsételte meg. Gamal Abdel Nasszer egyiptomi elnök ugyanis 1956.júliusában államosította a Szuezi csatornát, és bejelentette, hogy támogatni fogja a francia gyarmatosítók ellen kirobbanó algériai felkelést! A váratlan államosítással és kijelentéssel Nasszer egyszerre két hatalmat haragított magára: Angliát, mely a szuezi csatorna államosításával elvesztette legfontosabb vizi útvonalát, és Franciaországot, mely számára kulcsfontosságú volt Algéria megtartása. A két hatalom a sevresi megbeszélésen összefogva Izraellel, egy Egyiptom elleni háborúról döntött. Izrael teljes haderejével 1956 október 29-én, a magyar forradalom hetedik napján indult meg Egyiptom ellen.
Mivel Egyiptom a Szovjetunió támogatását élvezte, a kialakuló válság a Szovjetunió és az USA közti hidegháború fontos konfliktusává vált. Az Egyiptom elleni támadás megindulása után Hruscsov háborús lépéseket helyezett kilátásba, így az USA végül meghátrált, és nyomására az ENSZ tűzszünetre és kivonulásra szólította fel Izraelt. Az Eisenhower és Hruscsov közti titkos párbeszéd során az amerikai elnök kijelentette: Kelet-európát nem tekinti későbbi szövetségesének, és elismeri a Szovjetunió befolyását Magyarországon. Ezzel Hruscsov szabad kezet kapott a magyar forradalom leverésére, melyet 1956 november 4 és 11 közt végre is hajtott.
A kettős válság 1956 őszén tehát szinte egyszerre ért véget: az ENSZ döntésére Izrael kivonult Egyiptomból, miközben a szovjet tankok eltiporták a magyar forradalmat. Az amerikai meghátrálás hátterében az állt, hogy Eisenhower nem akarta kockáztatni a fennálló stasus quot, különösen azért nem, mert a Szovjetunió 1949-óta már rendelkezett atombombával, sőt 1953-óta hidrogén bombával. Így Hruscsov fenyegetése valóban egy esetleges új világháború veszélyét hordozta.
Lapozz a további részletekért