A világgazdaság folyamatai
A legfontosabb folyamatok:
· A műszaki fejlődés megteremtette ahhoz, hogy az információk olcsón és jóformán pillanatokon belül jussanak el Földünk egyik részéről a másikba. Ez tette lehetővé számos háttérszolgáltatás kiszervezését. Jellemző, hogy sok cég olyan államokban (India) végezteti el könyvelési és más adatfeldolgozó munkáit, ahol erre olcsó és hozzáértő munkaerőt talál.
· Nagy lendületet vett a pénztőke nemzetközi mozgása. Felerősödött a pénzforgalom intézményeinek (bankok, tőzsdék) a világgazdaságra gyakorolt hatása. Megszűnt a különböző valuták átváltásának és átutalásának régebbi nehézkes szabályozása. A pénzforgalom nagymértékben liberalizálódott. A villámgyorsan lebonyolítható pénzügyi tranzakciókban milliárdos összegek forognak.
· A globalizáció együtt jár a termelés növekvő koncentrációjával. Vannak olyan iparágak, ahol a világpiac felét-kétharmadát alig néhány óriás vállalatbirodalom ellenőrzi. Ezek a multik növekedésük során igyekeznek kisebb vetélytársaikat felvásárolni, a nagyobbakkal pedig összeolvadhatnak (fúzióra léphetnek). Az sem ritka, hogy a magasabb árakat vagy a piac felosztását együttműködési megállapodás (kartell) útján érik el.
· Az egyes nemzetállamok régebben sokféle eszközzel például vámokkal, mennyiségi korlátozásokkal (kvóta) igyekeznek védeni hazai termelőiket a külső versennyel szemben. Saját cégeik kivitelét viszont szubvenciókkal támogatták. Az utóbbi néhány évtizedben az áruk és szolgáltatások szabad kereskedelmének akadályai fokozatosan megszűntek vagy erősen visszaszorultak. Ez a folyamat a TNC-k terjeszkedését is megkönnyítette. A 1995-ben létrehozott Világkereskedelmi Szervezet (WTO) hivatott arra, hogy az áruk és szolgáltatások forgalmának további liberalizálását előmozdítsa.
· A globalizáció nem pusztán gazdasági folyamat. Együtt jár bizonyos fogyasztói szokások, kulturális javak világméretű elterjedésével, sőt az angol nyelv térhódításával is.
A globalizáció folyamatai erősen átrendezték a világgazdasági erőviszonyokat. Egyes országok gyors fejlődésnek indultak, míg mások apránként lemaradnak az éles nemzetközi versenyben.
A pénz világa
A világgazdaság legfontosabb tényezője a pénz. Míg régen a megtermelt áruk kereskedelmét könnyítette a pénz, de azért a hangsúly továbbra is a termelésen és a kereskedelmen volt, addig a mai világban, a 21. században a pénz is lehet árucikk, elrugaszkodva ezzel a hagyományos értékteremtő ágazatoktól.
A pénz funkciói: fizetőeszköz, értékmérő szerep, vagyonfelhalmozás eszköze.
A pénz típusai
A történelmi időkben változott a pénz megjelenési formája. A legelső pénztípus az árupénz volt, a cserekereskedelem idején, amikor egy bizonyos árucikkért fizettek (flaska bor, zsák búza). Amikor az első nemesfémbányák megnyíltak, onnantól kezdve aranypénzzel és ezüstpénzzel fizettek. Ezzel az volt a probléma, hogy nagyon sok helyet foglalt a nagyobb összeg. Ezért manapság, hogy kisebb helyen is elférjen több pénz, bankjegyeket használunk, de megtartották az érmét váltópénznek. A bankjegyeket és az érméket együttesen készpénznek nevezzük. A számítógépes banki rendszerek bevezetésével egy új pénztípus jelent meg, a bankszámlapénz (elektronikus pénz). Ennek feltételei vannak, hogy valaki használhassa: a fizető részéről a folyószámla megléte, a bolt részéről a számítógépes kapcsolat megléte a bankkal.
Infláció: Az árak tartós és általános növekedése, amikor a forgalomban lévő pénz mennyisége meghaladja az áruk és szolgáltatások adásvételéhez szükséges pénz mennyiségét; mértékét az áruindex mutatja meg, amely az árszínvonal változásának mértékét határozza meg.
Külföldi pénz: Az egyes országok pénznemeit valutának nevezzük. Tehát ha valaki külföldre utazik, akkor valutát kell váltania, így külföldi pénzt is jelenthet számunkra.
· Konvertibilis valuta: szabadon átváltható valuta.
· Deviza: valutára szóló követelés, addig, amíg a bankban tartózkodik a pénz.
A bank feladatai (pénzintézet)
Kétféle típusa van:
· Jegybank/központ bank (Magyar Nemzeti Bank): Csak a többi bankkal áll kapcsolatban, magánszemélyekkel és cégekkel nem. Feladata a pénzkiadás és a nemzeti valuta értékállóságának biztosítása.
Lapozz a további részletekért