Hirdetés

Széchenyi és Kossuth nézetei, programja a polgári átalakulásért

17 perc olvasás
Széchenyi és Kossuth nézetei, programja a polgári átalakulásért

Széchenyi és Kossuth vitája:

A Pesti Hírlap érzelmekre ható, radikális hangja kiváltotta Széchenyi ellenérzését. Széchenyi mélységes aggodalommal figyelte az ellenzéki szellem térhódítását, mely nem kímélte az Ausztriához fűződő viszonyt, figyelmen kívül hagyta az arisztokráciát, a nemesség tömegei mellett más társadalmi rétegekbe is behatolt. Félve a reformmozgalom esetleges megsemmisítésétől, nem akart szembe kerülni Béccsel, ezért az ellenzékiség helyett a felülről jövő reformokban bízott. Széchenyi ezért nyíltan Kossuth ellen fordult (A kelet népe).

Hirdetés

Leszögezte, hogy a célokban nincs különbség közöttük. Elismerte Kossuth tehetségét és szándékának őszinteségét, ugyanakkor azzal vádolta, hogy népszerűséget hajhászó módszere forradalomhoz fog vezetni. Kossuth a Felelet címmel válaszolt az őt ért támadásra és ezzel kezdetét vette a küzdelem két legnagyobb hatású személyisége között. Kossuth a vita során taktikusan érvelt, mindig megadta a nála idősebbnek a neki járó tiszteletet (legnagyobb magyar). A liberális közvélemény a gyorsabb ütemű átalakítást pártolta, ezért Kossuth gondolatait fogadta el. Széchenyi emiatt politikailag elszigetelődött. Kossuth és Széchenyi valóban egyetértettek a végcélban: egy erős, modernizált, magyar vezetésű, lakóinak szabadságot és jólétet biztosító Magyarország megteremtésében.

A megvalósítás taktikája azonban minden elemben eltért. Széchenyi a reformmozgalom irányítását a magyar arisztokráciára kívánta bízni és úgy megvalósítani, hogy a polgárosodott nagybirtokok megőrizzék pozíciójukat. Kossuth ezzel szemben a köznemességben látta a változások bázisát. Ennél is szembe tűnőbb különbség, hogy míg Széchenyi kerüli a közjogi kérdéseket, s Magyarország és Ausztria viszonyát, addig Kossuth a magyar polgári nemzetállam megvalósítására törekedett. A két fél között a vita egészen 1848-ig folyt. Széchenyi István és Kossuth Lajos a magyar szabadság legismertebb alakjai. Magyarországon több szobruk is van, a települések nagy részén közterület viseli a nevüket, kultuszuk pedig ma is élő.

Lapozz a további részletekért

1 2 3 4


Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!