Digitális Adattárak
A könyvtárak szerepe a 21. században teljesen megváltozott. A Technológiai fejlődéssel, és az internetes információs források számának növekedésével, egyre inkább háttérbe szorul a papír alapú dokumentumok szolgáltatása. A változás megköveteli a könyvtáraktól is a 21. századhoz való igazodást, olyan információ források létrehozásával, amelyek online bármikor elérhetőek, és a legszélesebb spektrumon szolgáltatják az adatokat. Nem lehet kérdéses, hogy a digitalizálás játssza most a legfontosabb szerepet a könyvtárak életében, és a digitalizálással párhuzamosan megjelenő feladatok. Így a digitalizálásra került dokumentumok elektronikus leírása, metaadatokkal, tárgyszavakkal való ellátása, megőrzése, állományának bővítése, és szolgáltatása, ma a könyvtárak legfontosabb feladata. Mindazonáltal számos problémát figyelembe kell vennünk ezzel a témával kapcsolatosan:
- A könyvtárak nagy részében vannak olyan állomány részek, amelyek feltárását még nem végezték el. Ezért ezekhez a dokumentumokhoz, még csak bibliográfiai leírás sem készült;
- A könyvtárak nagy részében, ahol különleges gyűjtemények kapnak helyet az állományban így kéziratok, kódexek, térképek, stb. nos, ezen gyűjtemény résznek a feltárása is igencsak nehézkes, ezen dokumentumoknak a leírását nem is számítva;
- A könyvtári állományok digitalizálása, és metaadatokkal való ellátása, sokszor a források hiányába ütközik: anyagi, technikai, avagy humán erőforrást illetőleg.
Magyar Digitális Képkönyvtár
Története, célja, gyűjtőköre: A Magyar Digitális Képkönyvtár 2008 és 2009 között jött létre, az Országos Széchenyi Könyvtár, és 48 partner könyvtár összefogásával. Az MDK valójában egy országos könyvtári képadatbázis, amely a Reneszánsz Év keretén belül, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (jogutódja: NEMFI) segítségével valósulhatott meg. A 48 könyvtár között találhatjuk a két nemzeti gyűjtőkörű könyvtárat (OSZK, DEENK), egyházi, felsőoktatási, múzeumi, és szakkönyvtári könyvtárakat. Kiemelkedő számban képviseltetik magukat a múzeumi, és egyházi könyvtárak, amely egyaránt figyelemre méltó, és követendő példa lehet a jövőben az ilyen törekvések előtt. A Magyar Digitális Képkönyvtár célja a könyvtári képanyagok digitalizálása, és elérhetővé tétele. Gyűjteménye folyamatosan bővülő, gazdag, és szabadon felhasználható, kiemelkedően oktatási, tudományos és kulturális szempontok figyelembevételével alakították ki. Ezen szempontok máris sejtetik az MDK által megcélzott felhasználói kört: elsősorban a diákok, tanárok, tudósok, és érdeklődő olvasók / látogatók igényeit elégíti ki. Az MDK gyűjtőköre magába foglalja az Országos Széchenyi Könyvtárban őrzött képanyagot, továbbá az OSZK és annak partner könyvtáraiban fellehető különféle gyűjtemények képanyagait. Így: a magyar, vagy magyar vonatkozású kódexek, helytörténeti fotótárak, képeslapok, plakátok, és más képi (vagy képként szolgáltatott) dokumentumok képanyagait, így pl. kéziratokét. Mindezen az MDK által közzé tett anyag szerzői jogot illetőleg rendezett, illetve szerzői joggal nem terhelt gyűjteményrész. Az OSZK, és a szerteágazó gyűjtőkörrel, és profillal rendelkező partner könyvtárak hozzájárulásai garantálják, hogy az MDK egy széles spektrumot tudjon lefedni közzétett dokumentumaival, valamennyi tudományterületet illetőleg. A Képkönyvtár anyagait egy könnyen áttekinthető, felhasználóbarát felületen, igyekeznek elérhetővé tenni, a http://www.kepkonyvtar.hu/ című honlapon. A Főoldalon olvashatunk az MDK történetéről, létrehozásának indokairól röviden, és a középső sáv alatt az oldal használatáról is, valamint az aktuálisan elérhető dokumentumok számáról is értesülhetünk.
Összesen 7 menüpontot érhetünk el közvetlenül a fejléc alatt, de dolgozat témáját követve, most csak a Keresés-Böngészés lehetőségeit fogom megvizsgálni. A Keresésnél 26 – féle szempont segítségével vagyunk képesek elindítani egy keresést. Kereshetünk 1 beállított szempont alapján pl: Magyarország. Ezzel a keresési feltétellel 92 találatot kapunk (Lásd 1. ábra). Azonban ezek a találatok felölelnek illusztrációkat, fényképeket, térképeket…stb. Ha ennél specifikusabb találati halmazt kívánunk visszakapni, beállíthatjuk a dokumentum Típusát. Vagyis ha egy térképet szeretnénk megtekinteni Magyarországról, akkor még egy szempont hozzáadásával beállíthatjuk a Típust térképként, és elindítva a keresést, 20 találatot kapunk (Lásd 2. ábra).
Lapozz a további részletekért