Hirdetés

Digitális Adattárak

20 perc olvasás
Digitális Adattárak

A Típusok szempontnál 78-féle lehetőség közül választhatunk, az adattól kezdve, az évkönyvön át, kisplasztika, metszet, litográfia..stb. szabadon kiválaszthatóak, akár egyszerre több is. A Típusok fajtái abc sorrendben kerültek felsorolásra, és görgetéssel (avagy a kurzor billentyűk használatával) vagyunk képesek a felsorolást végignézni, és választani. Ezt a keresési találatot szűkíthetjük le tovább az idő tényezővel. Ezt kétféleképpen tehetjük meg. Az Évszám beállításával, vagy az Évszázad beállítással. ( Magyarországról készült térkép Típusú dokumentum 20 db van digitalizálva, 18 darab az 1750 / 1751-es évekre van datálva, 2db a 15. évszázadban jött létre.) Az Évszám szemponttal való keresés ezen, dokumentum számra vetítve tehát nem célra vezető, leginkább azok dátumozása miatt, (A felhasználó bizonyosan más évszámot adna meg – többször is próbálkozva,- találatot viszont nem kapna vissza akkor sem.) Ezért ideálisabb, ha az Évszázad szempont szerint folytatjuk tovább a keresést, így elkerülhetjük a konkrét évszám megadás csapdáit. Az Évszázad megadásnál, előre definiált időpontok közül válogathatunk a görgetősávval: I.e. és I.sz. dátumok közül választhatjuk ki a nekünk megfelelőt. A XV. századra kattintva megkaphatjuk 2 találatunkat (Lásd 3. ábra). Az MDK tárgyszavazási gyakorlata nyomán, azonban kevesebb találatot kapunk vissza, mint amennyi valóban elérhető lenne. 4. ábra: Előző keresések – megőrzése és változtathatósága A 3.-as és 4.-es ábrán láthatjuk az előző kereséseinket, azokkal a keresési paraméterekkel, amelyeket előzőleg használtunk. Az oldal egyik leghasznosabb funkciója –véleményem szerint- azonban az előző keresésünk megőrzése, és annak változtathatósága. Vagyis az előző keresés paramétereit újra szabadon változtathatjuk, ha arra duplán rákattintunk – ekkor szűkíthetjük a visszakapott találati halmazt újabb szempontok hozzáadásával, avagy egyes szempontok törlésével (Lásd 4. ábra). Az előző kereséseket még 20 feletti számban is képes megőrizni a rendszer. Előző kereséseinket szabadon manipulálhatjuk a szempontok bővítésével, de maximálisan (!) 10 szempontot használhatunk egy keresés alkalmával. A szempontok bármely általunk választott keresési paramétereket magukba foglalhatják. A szempont megadásnál tehát megannyi paramétert választhatunk ki, egyesekhez előre beállított választási lehetőségek vannak csatolva: I. Dokumentum nyelve, ahol 47 féle nyelv közül válogathatunk, az angoltól a welsi nyelvig;

Hirdetés


Hirdetés

II. Évszázad (Lásd 5. ábra), ahol 44 dátum meghatározásból válogathatunk, az i.e. 3. évezredtől, az i.sz. 21. századig;

III. MDK Kategória szempontnál 2 választási lehetőséggel találkozunk: A Reneszánsz év, és a Nyugat-évforduló.

5. ábra: Elérhető Szabad tárgyszavak a Ma karakterek leütésével.

IV. A Témakör szempontnál 56 féle meghatározás lelhető fel, az Anyagtudományok, kohászat-tól indulóan, a Világtörténelemig.

V. A Típus szempontban az 5. oldalon már említetten, 78 választási lehetőség áll rendelkezésre, az adattól, a versig.

Hirdetés

VI. A Szabad tárgyszó szempont, az első pár karakter megadása után kilistázza az az elérhető szabad tárgyszavakat. A szabad tárgyszavak a partner könyvtárak saját tárgyszó listájából jöttek létre. (Lásd 5. ábra)

VII. Ugyanez a tendencia érvényes a Tárgyszavakra is. Egy-két karakter leütésével, megjelenik a tárgyszó lista, az elérhető lehetőségekkel.

A további szempontokat a felhasználónak magának kell megadnia. Ezek a következőek: Összes, Alkotó neve, Cím, Egyéb Cím, Évszám, Főcím, Ismertető szöveg, Jogtulajdonos neve, Katalógus rekord, Kiadó neve, Közreműködő neve, Megjegyzés, Megjelenés, Megjelenés helye, Méret, terjedelem, Őrzőhely, Raktári jelzet, Részgyűjtemény neve, Szerző. 6. ábra: A keresés paramétereinek feltüntetése, (kiemelve) és a találatok.

A keresési szempontok közötti kapcsolatok beállítása A rendszer további hasznos megoldása közé tartozik, hogy minden keresésnél megjeleníti a felhasznált keresési paramétereket a találati rekordok fölött (Lásd 6.ábra ). Így, folyamatosan ellenőrizhető a visszakapott találati halmaz relevanciája a kereső kérdésünkre, illetve segítségül szolgál a keresőkérdés módosítását illetőleg. (Látjuk, hogy mely keresési paraméteren kell változtatni, a relevánsabb találatok érdekében.) A 6. ábrán láthatjuk, hogy a szempontok között És kapcsolat van. Ezt a rendszer automatikusan állítja be a keresésnél, de ezt a kapcsolatot átállíthatjuk Vagy-ra, avagy Nem-re is. Mint minden könyvtári adatbázisnál, itt is problémát jelentett a Metaadat-szerkezet, Metaadat-formátumok, a Témastruktúra, és a Tárgyszavak kialakítása. A tárgyszavakat az MDK a Köztauruszból vette át, egyrészt a tárgyszavak egységességének figyelembe vételével, másrészt azon indokból, hogy a Köztaurusznál jobb feltáró rendszer nincs ma Magyarországon. A Tárgyszavakat az MDK a Köztauruszból emelték át tehát, de a sokszínű gyűjtemények feltárása több tárgyszót igényelt – erre a partner könyvtárak hívták fel az OSZK figyelmét, amelynek nyomán létrehozták a Szabad Tárgyszavak-at. Ezek az adott könyvtár saját tárgyszólistáját jelentik, amelyek így különállóan bekerültek a rendszerbe. 7. ábra: Térképek metaadatai - Évszám, és Évszázad megadással.

Lapozz a további részletekért

1 2 3 4


Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!