Hirdetés

A Nagy Francia Forradalom és Bonaparte Napóleon

18 perc olvasás
A Nagy Francia Forradalom és Bonaparte Napóleon

Az porosz-osztrák támadás 1792 augusztusban  kezdődött. A két első csatát még a porosz-osztrák  seregek nyerték  Longwy, majd Verdun mellett, ám ezek után Valmy-nál  végre francia győzelemmel sikerült megállítani az ellenséget. A  győzelmet követő 7 esztendőben, Napoleon felbukkanásáig Franciaország folyamatosan védekező háborúkat vívott!

Hirdetés


Hirdetés

A Girondi parlament és a Jakobinus diktatúra 1792 aug 10 –  1794 július 27

A király pere: A per végül XVI. Lajos bűnösségének kimondásával zárult. Ebben perdöntő volt egy bizonyíték felbukkanása. A forradalom előtt ugyanis  XVI. Lajos egy titkos falba szerelhető vasszekrényt rendelt udvari  lakatosától, amit végül nem fizetett ki. A szekrényben rejtegette azt a levelezést amit a Habsburgokkal folytatott a tervezett Franciaország elleni támadásról. A levelezés sokáig titokban maradt, ám amikor a lakatosmester jelentkezett járandóságáért, fény derült a titkos  szekrényre, és így az abban rejlő levelezésre is. A girondista (nagypolgári) parlament 1793 január 21 –én hazaárulásért  kivégeztette a  királyt.

A girondiak bukása: A girondista rendszer végül megbukott, és ebben egyformán nagy szerepe  volt a katonai vereségeknek,  Dumouriez tábornok árulásának, és az általános éhezésnek, amit a magasra  szökött kenyérárak okoztak. A nép a  jakobinus párt mellé állva 1793  június 2-án megbuktatta a girondi  parlamentet. A hatalom a Jakobinus  párt kezébe került és 1793 június 2-án megkezdődött a 13 hónapos jakobinus diktatúra korszaka.

A jakobinusok (1792.06.02-1794.07.27.) A jakobinus  állam élére Robespierre, Sain-Just, Carnot és Couthon  került, és a „mindenható” Közjóléti Bizottság irányított mindent Franciaországban. Először a belső ellenségekkel számoltak le, amikor leverték a Vendee megyei felkelést,  illetve sorra a Dél-franciaorstzági lázadásokat. Összesen 17000 kivégzést foganatosítottak, többek közt  kivégezve Baillyt a Mars mezei  tüntetés leveréséért illetve a királynét, Marie Antoinettet. A  jakobinusok második teendője a külső ellenségek visszaverése volt. Új népi hadsereget szervezve 1 milliós haderőt hoztak létre, majd Jourdan tábornok vezetésével 1794. Június 26–án Fleurus mellett nagy diadalt  arattak. (A jakobinus korszak érdekessége volt az  új naptár bevezetése  is, mely 1793.11.24–től volt érvényben.)

Hirdetés

A jakobinusok bukása: A jakobinusok bukása egy párton belüli belső harccal kezdődött. Robespierre először Danton, és Desmoulins személyében látott vetélytársat, így 1793 áprilisában elrendelte kivégzésüket. Később pedig kiadta a hírhedt prairiali törvényeket, melyek lehetővé tették a gyorsított eljárásban, történő tárgyalás nélküli azonnali kivégzéseket. Amikor a törvények hatályát kiterjesztette a képviselőkre, vagyis közvetlen környezetére is, akkor a Konvent  legbefolyásosabb tagjai, Paul Barras, Jean Tallien, és Carnot  szembefordultak Robespierrel. A Konvent összefogva elrendelte a  jakobinusok elfogását, majd kivégzését. A diktatúra 1794 július 27–én, Robespierre megölése napján összeomlott,  és létrejött a második girondi (nagypolgári) köztársaság. Az új állam élére Robespierre megbuktatói álltak, öt tagú direktóriumot létrehozva. Az ő befolyásuk alatt álltak a miniszterek, és megalakult az új, 2  kamarás  parlament is. Az alsóház neve 500–ak tanácsa lett, a felsőház  pedig a  vének tanácsa nevet viselte. A direktorok közül a legbefolyásosabb Paul Barras volt, de jelentős mértékben támaszkodnia  kellett Tallienre és  Letourneurra. Az új államrend neve: Thermidori  köztársaság lett, és öt  éven keresztül működött 1794 július 27 és 1799  november 9 közt!

Napóleon felbukkanása és hatalomátvétele 1794 július 27 –  1799 november 9

Napoleone di Buonaparte néven  született 1769. augusztus 15-én a korzikai Ajaccio városában egy   nyolcgyermekes család második utódaként. Korzika szigetét nem sokkal   korábban vásárolta meg Franciaország a Genovai Köztársaságtól. A   franciásabban csengő Napoléon Bonaparte nevet csak később vette  fel, majd családjától is megkövetelte a névváltoztatást.

1786 ban 17   évesen fejezte be Franciaországban a tüzértiszképző iskolát. Első komolyabb felbukkanása a forradalom jakobinus korszakában történt, 1793 júliusában, mikor alig 24 évesen tüzér alezredesként leverte a királypárti touloni felkelést. (a feladat előtt közvetlen nevezték ki alezredesnek, majd a sikeres végrehajtás után a jakobinusvezetés előléptette dandártábornokká) Két évvel később a jakobinusok bukása után már Barrasnak az új hatalom vezetőjének ismeretségi körébe került, aki megbízta 1795 október 4–én egy párizsi roylista felkelés leverésével. Napóleon olyan határozottan és kegyetlenül – 300 ember megölésével – hajtotta végre a felkérést, hogy Barras hálából – 5 hónappal később –   kinevezte az akkor még másodrendű itáliai front parancsnokává. Mielőtt átvette volna az itáliai csapatok vezetését.

Lapozz a további részletekért

1 2 3 4


Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!