Zárvatermők

5. Termés
A megtermékenyítés után a termő magházi részéből fejlődik ki a termés. A magot megéréséig körülveszi, védi és segíti az elterjedésben. A magház falából alakul ki a termésfal:
- Érés során vizet veszít, kiszárad és így veszi körül a magokat. Ez a száraz termés (pl. bab)
- Érett állapotban húsos, lédús termésfal veszi körül a magvakat, mint pl. A szőlőnél. Ez a húsos termés.
Egyszer termő növények pl. Kukorica, káposzta. Sokszor termő növények fák és évelő növények.
– I. Kétszikűek osztálya: két sziklevéllel csíráznak, főgyökérrendszerük van, fás szárú vagy lágyszárú növények, a szállítószövetek nyalábjai szabályos körben helyezkednek el, levelük főerezetes, virágtakarója kettős (csésze, párta), a virág szerkezetére az 5-ös és a 4-es szám, ill. ezek többszöröse jellemző.
- – boglárkák alosztálya: a kétszikűek legősibb típusa, ősi tulajdonságok sok különálló termőlevél, porzók nagy száma, sok virágtakaró levél, mely szabadon áll. Pl. Réti boglárka, vetési boglárka.
- – rózsák alosztálya: új vonások öttagú virágtakaró átalakulása, több termőlevél egy termővé történő összenövése. Az ősibb családok virágtakarója még különálló levelekből áll, míg a fejlettebbeké már forrt szirmú virágtakaróval rendelkezik. Jellemző családok: rózsafélék (pl. Alma), pillangósvirágúak (pl. Akác), ernyősvirágzatúak (pl. Kapor), burgonyafélék (pl. Petúnia).
- – mályvák alosztálya: fejlett virág kialakulása, meghatározott a porzólevelek száma, a termőt több termőlevél alkotja, a virágok fészekvirágzatba tömörülnek. Jellemző családok: keresztesvirágúak (pl. Káposzta), fészkesek (pl. Napraforgó).
- – szegfüvek alosztálya: egyszerűsödés felé mutat, hiányzik a virágtakaró, a virágok egyivarúak és szélbeporzásúak (pl. Mogyoró). Jellemző családok: szegfűfélék (pl. Konkoly), bükkfafélék ( pl. Bükk).
– II. Egyszikűek osztálya: egy sziklevéllel csíráznak, mellékgyökér-rendszerük van, lágyszárú növények, a szállítószövetek nyalábjai szórtan helyezkednek el, levelük mellékerezetes, virágtakarójukra jellemző a lepel, termő és porzó a virágtakarón belül van, a virág szerkezetére a 3-as szám, ill. annak többszöröse jellemző.
- – vízililiomok alosztálya: sok különálló termőlevél (boglárkákkal való rokonságra utal), ősi jellemzők, melyek az egyszikűeknek a kétszikűekből való kifejlődését igazolják.
- – liliomok alosztálya: virágai jellegzetes egyszikű virágok, a virág szabályos háromtagú, a leples virágtakarótól az evolúciós út a virágtakaró teljes leegyszerűsödéséig vezet. Jellemző családok: liliomfélék (pl. Vöröshagyma), pázsitfüvek (pl. Búza).
- – torzsavirágzatúak alosztálya: virágtakaró hiánya, az apró virágok torzsavirágzatba csoportosulnak. Jellemző családok: pálmafélék (pl. Kókuszpálma).
Lapozz a további részletekért