Petőfi Sándor költészetének állomásai
Petőfi Sándor élete
- 1823. január 1-jén született Kiskőrösön.
- 1828-35 között iskoláit Félegyházán, Kecskeméten, Szabadszálláson, Sárszentlőrincen, Pesten, 1835-38 között Aszódon, 1839 februárjáig pedig Selmecbányán végezte.
- Ezután rövid ideig Pesten a Nemzeti Színház kisegítő munkatársaként dolgozott, majd Sopronban beállt katonának, de betegeskedésre való hajlama miatt 1841-ben elbocsátották a katonaság kötelékéből.
- 1841-42-ben bebarangolta az ország különböző városait, rövid ideig a pápai kollégium tanulója volt, itt ismerkedett meg Jókai Mórral.
- 1842-43-ban vándorszínésznek csapott fel.
- Az 1843-as nyarat Pesten töltötte, ekkor fordult meg első ízben a Pilvax kávéházban, a telet pedig Debrecenben húzta ki.
- 1844 februárjában ismét Pestnek indult, s felkereste Vörösmarty Mihályt, s az ő ajánlatára a Nemzet Kör vállalta verseinek kiadását.
- 1844 nyarától 1845 tavaszáig a Pesti Divatlapnál segédszerkesztő.
- 1844 végén jelent meg A helység kalapácsa című komikus eposza, s 1845-ben látott napvilágot a János vitéz.
- Pesten ismerkedett meg a 15 esztendős Csapó Etelkével, aki iránt ébredező szerelmet érzett, de a lány 1845 januárjában meghalt, ez ihlette a Cipruslombok Etelke sírjáról c. versciklus megírásához.
- 1845 tavaszán adták ki Úti jegyzetek című útirajzát.
- Ősszel megismerte Mednyánszky Bertát, akinek kezét is megkérte, de apja visszautasította a házasságot, s e szerelem emlékére írta a Szerelem gyöngyei c. versciklust.
- 1845 őszétől 1846 tavaszáig kedélybetegség lett úrrá rajta, szüleinél tartózkodott Szalkszentmártonban, s ekkor írta a 66 epigrammából álló Felhők c. versciklust.
- 1846-ban drámát és regényt is ír: a Tigris és hiénát és a A hóhér kötelét. 1846 tavaszán hasonló gondolkodású fiatal írókból megszervezi a Tízek Társaságát.
- 1846 szeptember 8-án ismerte meg Szendrey Júliát, majd egy évvel később, 1847 szeptember 8-án elvette feleségül, majd a mézesheteket Teleki Sándor gróf koltói kastélyában töltötték.
- 1847 februárjában olvasta először Arany János Toldiját, költői levélben üdvözölte a ‘Toldi íróját‘, s ettől kezdve élénk levelezés alakult ki közöttük. Március 15-én megjelent Összes költemények című kötete.
- 1848. március 15-ének aktív résztvevője, de a forradalom vívmányaival elégedetlen, a köztársaság eszméjéért küzd, királyellenes verseket ír. Indult a nemzetgyűlési képviselőválasztáson júniusban, de Szabadszálláson kudarcot vallott. Ennek hatására született Az apostol című elbeszélő költeménye. December 15-én megszületett fia, Zoltán.
- A szabadságharcban előbb századosként, majd 1849-től Bem segédtisztjeként vett részt, de feljebbvalóival való összeütközései miatt előbb lemondott tiszti rangjáról, majd kilépett a hadseregből.
- 1849 júliusában visszatért Bem seregéhez, s gyalogosként vett részt és esett el – feltehetőleg – 1849. július 31-én a segesvári csatában.
Költői indulása a népiesség jegyében
Petőfi költői pályája a népiesség jegyében indult. Művészete a magyar irodalomban a felvilágosodással meginduló fejlődés csúcspontja, a magyar romantika kiteljesedése és meghaladása. Új irodalmi ízlést honosított meg, melynek formai, tárgyi ihletforrása a népköltészet. Versei azonban nem népdal-utánzatok, hanem a költő egyszerű egyéniségének közvetlen kifejezői, tudatos művészi munka termékei. Legfőbb esztétikai elve az egyszerűség.
Új témákat honosított meg, és új műfajokat teremtett. Utóbbiak pl.: a népies helyzetdal és a népi életkép. A helyzetdalokban beleélte magát egy-egy sajátos népi alak helyzetébe, ilyen verse, pl.:
- A borozó (a legkorábban nyomtatásban megjelent)
- Befordultam a konyhára
A tartalom teljes megtekintéséhez kérlek lépj be az oldalra, vagy regisztrálj egy új felhasználói fiókot!