A gazdasági információs rendszerének feldolgozási alrendszerei
A gazdasági információs rendszerének feldolgozási alrendszerei
Mátrixösszefüggésekkel modellezhetjük egy gazdasági információs rendszer információ hordozó,- információ áramlási,- és információ feldolgozási alrendszerét:
1. IFH: információ hordozó modell
A mátrix: meghatározzuk, hogy milyen adathordozókat használunk, ezek milyen adatokat vesznek fel. Kiindulópontot ad az adatredundancia kiszűréséhez.
Az IFH mátrix sorai az adatfájlokat (adathordozó), oszlopai az adatmezőket tartalmazzák. Adatmezők összessége mutatja, hogy a bizonylatokról milyen adatokat veszünk fel. Az adatfájlok mennyisége, tartalma a folyamatokból derül ki, vagyis az IFH a folyamatmodellre épít.
A mátrix képzésénél az adatfájlok soraiba 0-t v. 1-et írunk, attól függően, hogy a fájl tartalmazza-e az egyes adatmezőket. Az adatmező gyakoriságát a mátrix oszlop szerinti összegzése adja, ennek számossága az adat redundancia. Az adatfájlok adatmező fajtáinak számát a mátrix sor szerinti összegzése adja.
2. IFA: információáramlási rendszer
D mátrix: döntési mátrixra épül, sorai a folyamatokat, oszlopai a szervezeti egységeket tartalmazza. A mátrixban elhelyezkedő kódok azt mutatják, hogy a folyamatban a szervezeti egységnek milyen hatásköre van, a szervezet ehhez milyen információs fájlt használ, és milyen outputokat bocsát ki a hatáskör gyakorlásához. 7 helyiértékes kód: 1.: hatásköri megjelölés (1. javaslattétel, 2. véleményezés 3. döntés 4. Jóváhagyás 5. Végrehajtás 6. Ellenőrzés); 2-4.: a hatáskör ellátásához igénybe vett input adatfájlok sorszáma; 5-7: a hatáskör ellátása kapcsán képzett output adatfájlok sorszáma.
S mátrix: információ áramlás során azt is szükséges kimutatni, hogy a szervezetek milyen információs kapcsolatban állnak. Ez egy négyzetes mátrix, mivel a sorokban és az oszlopokban is ugyanazon szervezeti egységek vannak ugyanazon sorrendben. Megmutatja, hogy ezek hány adatfájlon keresztül állnak kapcsolatban.
3. IFE: Információ feldolgozási modul
Megjelöli a feldolgozási algoritmusokat, valamint azt, hogy a szoftverek mely adatfájl adatait használják fel.
F mátrix: az adatfeldolgozási folyamatok és a szoftverek kapcsolatát mutatja. A kód tartalmazza az algoritmus sorszámát, az input és output fájlokat. Soraiban az adatfeldolgozási folyamatok, oszlopaiban az adatfeldolgozáshoz felhasznált algoritmusok kódjai és I/O kódok szerepelnek.
W mátrix: szoftver, adatfájl kapcsolat
Megmutatja, hogy az adott algoritmus a fájlt input v. output fájlként használja, vagy nincs kapcsolat. A sorokban a szoftverek, az oszlopaiban funkcionális adatfájlok vannak.
Kódjai:
0: nem része;
1: input fájl;
2: output fájl;