Hőtan és Gáztörvények
Alapfogalmak
1. A hőmérséklet, hőmennyiség fogalma
A hőmérséklet a testek hőállapotát számszerűen jellemző mennyiség.
A hőmennyiség vagy hő alatt a termikus kölcsönhatás közben átadott energiát értjük. Jele: Q []=1
2. A hőtágulás
A hőmérséklet növekedésével az anyag részecskéinek kötésszerkezete átalakul, a kötéstávolságok megváltoznak, ennek következménye a hőtágulás, azaz a hőmérsékletváltozás hatására végbemenő térfogatváltozás
3. A hőmérséklet mérésének alapja, hőmérők készítése
A hőmérséklet megváltozását a testek hőállapottól függő fizikai jellemzőinek (térfogat, nyomás, halmazállapot, elektromos ellenállás) megváltozásával tudjuk mérni, és hőmérsékleti skálát bevezetni.
Napjainkban használt hőmérőt Anders Celsius 18. századi svéd csillagász alkotta meg. A skála alappontjai a víz normál nyomású olvadás (0°C) és forráspontja (100°C) adja. A hőmérsékletváltozást az üvegcsőben lévő elzárt folyadék hőtágulásával mérhet. Ez azért ad viszonylag jó mérési adatokat, mert az üveg hőtágulása jelentősen kisebb, mint a használt folyadékok tágulási együtthatója.
3.1. Hőmérők típusai, előnyei és hátrányai
a) Lázmérő
A lázmérő a higanytartály és a tágulási cső találkozásakor összeszűkül. A táguláskor a megnövekedett nyomás átpréseli a higanyt a résen, ám ha a külső hőmérséklet csökken, akkor a felületi feszültség hatására a szűk keresztmetszetnél a higanyoszlop megszakad, a csőben maradt higanyoszlop a melegebb közeg hőmérsékletét fogja mutatni.
b) Higanyos hőmérő
A higanyos hőmérő előnye, hogy nagyobb méréstartományban (-39°C;357°C) folyékony, magasabb hőmérsékleteket lehet vele mérni. Nem nedvesítő folyadék, ezért nagyon vékony hajszálcsövekben sem szakad el. Jó hővezető, így hamarabb éri el a környezet hőmérsékletét.
A higanyos hőmérő hátránya, hogy nagyon hideg hőmérséklet mérésére nem alkalmas és az emberi szervezetbe jutva erősen mérgező.
c) Alkoholos hőmérő
Az alkoholos hőmérő előnye, hogy alacsonyabb hőmérsékleteken is folyékony (-112°C;78°C). Nagy a hőtágulási együtthatója, így kisebb hőmérsékletváltozásra nagyobb mértékben mozdul el a folyadékoszlop. Továbbá olcsóbb, mint a higany. Eltörés esetén kevésbé szennyezi a környezetet és kevésbé veszélyes az emberre.
Hátránya, hogy viszonylag alacsony hőmérsékleten forr.
d) Terminisztor
A félvezető hőmérők ellenállása exponenciálisan csökken a hőmérséklet növekedésével, így nagy érzékenységgel lehet velük mérni.
e) Maximum hőmérő
A maximumhőmérő hajszácsövébe az üvegjelzőt rugóként mozgó üvegszál rögzít. A higany tágulásával a domború felszín feljebb tolja az üvegjelzőt, hűléskor azonban a helyén marad. A jelzőt később az üvegjelzőhöz szerelt vashuzalt mágnessel lehet visszavinni eredeti helyzetébe.
f) Minimumhőmérő
A minimumhőmérő hajszálcsövében homorú felületű alkohol van, amely összehúzódáskor lefelé nyomja a jelzőt.
g) Minimum maximum hőmérő
A minimum maximum hőmérő egy U alakú csőből áll, amelynek alsó részén higany, felső részein pedig alkohol van. Csökkenő hőmérséklet esetén a bal növekvő hőmérséklet esetén a higanyoszlop a jobb oldali jelzőt tolja feljebb. A két oldal hőmérsékleti skálája fordított a tágulási tartály oldalán lefelé a másikon felfelé növekvő a számozás.
4. Hőmérsékleti skálák
4.1. Réaumur skála
A Réaumur féle skála alapja, a Celsius skálához hasonlóan a víz olvadás és forráspontja. Ezt a tartományt Réaumur 80 egyenlő részre osztotta.
4.2. Fahrenheit skála
Fahrenheit 17-18. századi német fizikus hőmérőjét ammónium-klorid (szalmiáksó), jég és víz keverékével állította elő. Alappontként a Danzig 1709. évi leghidegebb hőmérsékletét, felső alappontként a testhőmérsékletét választotta, a skálát 96 egyenlő részre osztotta. A víz fagyáspontja 32°F, forráspontja 212°F.
4.3. Celsius-skála
Anders Celsius svéd fizikus által 1737-ben bevezetett 100 fokozatú skála, alappontjai a víz olvadás és forráspontja. Később 1750-ben Strömer svéd tudós cserélte fel a két alappont értékét a ma is használt formára, Celsius ugyanis a forráspontot vette 0°C-nak.
4.4. Kelvin skála, tudományos vagy abszolút hőmérsékleti skála
Lord Kelvin skót tudós a 19. században termodinamikai kutatások során a gázok hőtágulásának vizsgálata alapján vezette be az abszolút hőmérsékleti skálát, melynek alapja a 0 kelvin, az elméleti abszolút nulla fok, ahol a részecskék mozgási energiája nullára csökkenne. 4.5. Átváltás a különböző hőmérsékleti skálák között
Lapozz a további részletekért