Hirdetés

Eszmerendszerek a XIX. században

12 perc olvasás
Eszmerendszerek a XIX. században

Szocializmus

A szocializmus az ipari forradalom káros társadalmi következményeinek – a munkástömegek kiszolgáltatottsága, létbizonytalansága, rossz életkörülményei, nyomorgása – a hatására alakult ki.

Hirdetés

Az elnevezés a latin socius, azaz közös, társas, egyesület szóból ered.

Az eszmerendszer kialakulásának gyökere az a felismerés volt, hogy a francia forradalom hármas jelszavából az egyenlőség egyáltalán nem valósult meg.

A társadalmi igazságosság rendszerének kidolgozására törekedett, célja egy igazságosabb társadalmi újraelosztás, a szegények támogatása, valamint az esélyegyenlőség létrehozatala.

A piac önszabályozó modellje helyett nagymértékű állami beavatkozással kell megteremteni a szükségletek szerinti elosztást, valamint a jólétet a dolgozó proletárok számára.

Hirdetés

A szocializmusban a magántulajdont fel kell váltsa a társadalmi tulajdon, az individualizmust a kollektivizmus, a polgári társadalmat a szocialista társadalom, és a versenyt a kooperáció.

A szocializmus egy nagyon változatos eszmerendszer, különféle irányzatai alakultak ki, amelyek a következők:

  1. Utópista szocializmus

Önellátó, önkormányzattal rendelkező termelőegységeket kíván létrehozni, amelyben mindenki egyszerre birtokos és munkás. Képviselői nem vették figyelembe az alapvető piaci mechanizmusokat, így elképzeléseik megvalósíthatatlanok voltak.

Képviselői: Saint Simon, Charles Fourier, Robert Owen.

Saint Simon a társadalmat felosztotta iparosokra és henyélőkre, akik a nemesség voltak, az irányítást pedig az iparosokra bízta volna.

Hirdetés

Fourier utópisztikus közösségeket, ún. falansztereket képzelt el, Owen pedig angol gyárosként törekedett arra, hogy jó tőkés legyen, munkásainak kedvezőbb életviszonyokat teremtsen.

  1. Kispolgári szocializmus

Középpontjában a politikai, vagyoni egyenlőség, valamint a munkához való jog álltak. A termelést kistermelők által társadalmi, nemzeti műhelyekben szerették volna megvalósítani.

Képviselői: Louis Blanc, Proudhon, Auguste Blanqui.

  1. Keresztényszocializmus

Az egyént megillető általános jólét elve alapján a munkások helyzetét is javítani szükséges a szociális juttatások által, valamint törvényben kell biztosítani jogaikat, úgymint a társadalombiztosításhoz való jogot vagy a megfelelő munkakörnyezethez való jogot.

  1. Marxizmus

A szocializmus eszmerendszerén belül a legjelentősebb irányzat, amelyet Karl Marx és Friedrich Engels dolgozott ki. Az irányzat fő műveinek a Kommunista Kiáltvány és A tőke tekinthetőek. Egy ideális államot képzeltek el, azonban a társadalom erőszakos átalakítását is elfogadták. Alaptétele az osztályharcokra épülő történelem, amely alapján az ősközösségektől kezdve két társadalmi réteg, a kizsákmányoló-tulajdonos burzsoázia, azaz a tőkés társadalmi osztály, valamint a kizsákmányolt proletariátus harcának eredményeként egyre magasabb szinten lévő osztálytársadalmak alakultak ki. Az ókorban a szabadok és a rabszolgák, a középkorban a földesurak és a jobbágyok, az újkorban pedig a tőkés réteg és a munkásság.

Hirdetés

Elmélete alapján a szocializmus hatalomra kerülése után a proletárforradalom teremti meg a kommunizmust, amelyben a termelési eszközök köztulajdonban vannak, megvalósul a teljes vagyoni és társadalmi egyenlőség, a közösen megtermelt javakból mindenki a képességei, munkája és szükségletei szerint részesedik. Ezek után lehet kialakítani az osztályok nélküli kommunista társadalmat, ahol a megtermelt javakból már mindenki a szükségletei szerint részesedhet. Ilyen eszményi körülmények, rendezett viszonyok között pedig nem lesz többé szükség az államra sem.

Marx és Engels munkássága kezdetben visszhang nélkül maradt, a XIX. század végén azonban a munkásszervezetek, munkáspártok eszmeisége nagyrészt az ő elméletükre épült.

  1. Anarchizmus

Ezen irányzat később eltávolodik a szocializmus eszméjétől, azonban kezdetekben követői Marx téziseit veszik alapul, amelynek radikális értelmezése szerint az egyéni szabadságjogokat korlátozó állam megsemmisítése szükséges.

Lapozz a további részletekért

1 2


Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!