Magyarország tavai
Ismertesse Magyarország tavainak (Balaton, Velencei-, Fertő tó) kialakulását, természetföldrajzi jellemzőit!
Magyarország tavai: kivétel nélkül fiatal, pár tízezer éves geológiai képződmények.
Keletkezésük szerinti csoportosítás (Magyarország tavai):
- Szerkezeti mélyedéseket kitöltő tavak: (Balaton, Velencei-tó, Fertő-tó)
- Morotvatavak: Tisza mentén
- Szikes tavak: alföldi mélyedéseket, homokhátak közti laposokat kitöltő. (Fehér-tó, Sóstó)
- Forrástavak: (Hévízi-tó, miskolctapolcai forrástó), langyos vagy meleg vizű
- Dolinatavak: (Vörös-tó az Aggteleki karszton
- Csuszamlással elgátolt tavak: (Ózd környéki Arlói-tó)
- Mesterséges tavak
Balaton természetföldrajzi adottságai
Balaton hazánk nyugati részén, a Dunántúl közepén fekszik. A tó, területét illetően Közép-Európa legnagyobb tava. Földtörténeti keletkezését tekintve viszonylag „fiatal” képződmény, kora 18-22 ezer évre becsülhető.
Felülete kereken 600 km2, hossza 78 km, átlagos szélessége 7,7 km. Víztömege mintegy 2 milliárd m3, átlagos mélysége 3,3 m.
A tó hazánk legkiegyensúlyozottabb éghajlatú és időjárású területén fekszik. A napsütéses órák száma évente a 2000 órát is meghaladja. A Bakony és az Alpok közelségének köszönhetően az ország legtisztább levegőjű területe.
Vize selymes, lágy, oxigénben dús, Ca, Mg hidrokarbonátos. A víz hőmérséklete sekély mélysége folytán gyorsan követi a levegő hőmérsékletét, ami július hónapban a legmagasabb. Nyaranta nem ritka a 23-25 oC vízhőmérséklet.
Partvonalának hossza – beleértve a kikötőket és a mólókat – kereken 235 km. Vízgyűjtő területe 5775 km2.
Fő tápláló vízfolyása a nyugati oldalon beömlő Zala, melynek vízgyűjtő területe a teljes vízgyűjtő terület 45%-a. A tó vízfeleslegének levezetése a siófoki zsilipen, a Sió-csatornán keresztül történik.
A Balaton általában minden évben befagy, az átlagos jégvastagság 20-25 cm, de előfordult már 70 cm-es.
Önálló turisztikai régió. A régióhoz tartozik a Balaton felvidéki Nemzeti Park. Bazalt tanúhegyek(az eredeti tengerszint feletti magasságról tanúskodik) is találhatóak itt, pl a Badacsony. Híres gyógyfürdő: Hévíz. Borvidék: Badacsony, Balatonboglár.
Híres üdülővárosai: Siófok, Keszthely, Balatonfüred
Budapest után a második leglátogatottabb területe az országnak. Az üdülőturizmusra az erős szezonalitás jellemző, ezt próbálják már turisztikai ággal kibővíteni. pl: élményfürdők, gyógyfürdők, borturizmus, konferenciaturizmus.