Foglalkoztatási szektorok
Primer szektor:
Primer szektornak tekinthető a mezőgazdaság, ami magába foglalja az állattenyésztést, növénytermesztést, halászatot, illetve a vadászatot. A mezőgazdaság a legősibb foglalkoztatási típus. A társadalom fejlődése során átvándoroltak a következő szektorokba.
Szekunder szektor:
A társadalmi fejlődésnek köszönhetően a mezőgazdaság után megjelent egy másik fontos szektor, az ipar. Az emberek többsége iparral foglalkozik.
Tercier szektor:
A harmadik nagy szektor a gazdaságban a tercier szektor, amely a szolgáltatás szektora, melynek célja a gazdasági, társadalmi igények kielégítése. Eszerint megkülönböztetünk gazdasági szolgáltatásokat és társadalmi szolgáltatásokat.
- Gazdasági szolgáltatás: közlekedés, távközlés, vonalas szerkezetűek: (víz, villany, gáz, szennyvíz), hulladékgyűjtés, pontszerű: (kereskedelem, pénzügyi szolg., turizmus.=> profittermelő szolgáltatás
- Társadalmi szolgáltatás: oktatás, egészségügy, közigazgatás, rendőrség, hadsereg, állami apparátus/adminisztráció, igazsságszolg.=>adóból finanszírozzák
Kvater szektor:
A negyedik, vagyis kvater szektor képlettel leírható: K+F+I, vagyis Kutatás-Fejlesztés-Innováció.
Minél fejlettebb egy ország, annál kevesebben dolgoznak az első 3 szektorban. Fejlődésük során minden szektoron végighaladnak az országok. A fejlődő országok főként az első szektorban (a másodikban kevésbé), míg a fejlett országok az utolsó kettőben találhatóak meg.