A fog felépítése és a szájápolás fontossága
A szájüregben található fog élő szervezetekből épül fel. Gyökerük fogmederbe ágyazódik. Alapanyaguk a dentin, melyet a gyökér felületén cement-, a korona felszínén pedig az igen ellenálló zománcréteg borít. A fogüregben ereket és idegeket tartalmazó kötőszövet (fogbél) van. A felnőtt emberek teljes fogazata 32 fogból áll: az alsó és felső fogsorban elől 4-4 véső alakú metszőfog végzi a harapást, kétoldalt 5-5 örlőfog (zápfog) pedig a rágást. Az utóbbiak közül 2-2 kisörlő (előzápfog) és 3-3 nagyörlő (utózápfog). A metsző és zápfogak között mindenütt 1-1 hegyes, kúpos szemfog található.
A csecsemők szájában először a tejfogak jelennek meg. Ezek között nagyörlők nincsenek, ezért a tejfogak száma 20. Hatéves kor után- általában a felső metszőfogakkal kezdődően- fokozatosan kihullanak a tejfogak, és helyükön a maradandó fogak nőnek ki. Ez a folyamat a fogváltás.
A fogazat felépítésében részt vevő fogak típusát fogképlettel jelölik. A fogképlet sorban egymás után a felső és az alsó állkapocsban található metsző-, szem-, kisörlő és nagyörlő fogak számát adjs meg. Az ember maradandó fogának fogképlete:
Különbségek a tej- és a maradandó fog között:
- Szilárdság
- A tejfogaknak nincs gyökere
- 20 tejfog van, mely 6 hónapos kortól kezd nőni
- 32 maradandó fog 6 éves korban kezd cserélődni
Fogszuvasodás:
Ha a zománc felszíne és a rajta lévő plakk között zajló biokémiai folyamatok eredményeként, a ph a kritikus érték (ph 5,2-5,7) alá csökken, a zománcból ásványi anyagok oldódnak ki.
Megelőzés:
- helyes táplálkozás
- fluoridos fogkrém használata
- rendszeres fogmosás (min. 2 percig tartson)
- szájápolás, tisztítsuk a nyelvünket és a szájüreget is
- rendszeres fogorvosi ellenőrzés
- fogkövet rendszeresen távolítsuk el.
Ásványi anyagok:
- kalcium: kemény sajtok, tej
- fluor: tea, fogkrém
- D-vitamin: tojás, máj
Fogszabályozás:
- Esztétikus mosoly
- Megfelelő rágófunkció
- Jól beállított harapásnál a rágóízület tehermentes
- Könnyebb tisztíthatóság, így a fogszuvasodás és az ínybetegségek megelőzhetők, fogaink tovább megtarthatók
További kidolgozott biológia tételeket itt találsz.