Hirdetés

Reformáció: előzmények, kiváltó okok, Luther, ellenreformáció

13 perc olvasás
Reformáció: előzmények, kiváltó okok, Luther, ellenreformáció

A pápa felállította a Szent Officiumot, melyet spanyol mintára szerveztek újjá, és célja az eretnekek elleni kemény fellépés volt.

Hirdetés

Létrehozták az egyházi cenzúrát, illetve a tiltott könyvek jegyzékét, az indexet.

III. Pál összehívta a tridenti zsinatot 1545-ben az egyház hitéletének megújítására. Ezen nem jelentek meg protestáns egyházfejedelmek, így a megegyezés minden esélye megszűnt.

A tridenti zsinaton (1545-1563) fontos reformok születtek, a zsinat célként tűzte ki a papság tekintélyének helyreállítását, határozatot arról, hogy a püspökök kötelesek egyházmegyéjükben tartózkodni, és felelősek lettek az alájuk tartozó papság erkölcseiért. Megszervezték a papképzést. Eltörölték a búcsúcédulák árusítását. Az ellenreformáció, a katolikus megújhodás a tridenti zsinat nyomán erőre kapott, és Európa számos vidékét ismét katolikus hitre térítették.

Mind a reformáció, mind az ellenreformáció jelentős hatást gyakorolt a kultúrára is. A reformáció nyomán mindenütt fellendült az anyanyelvűség, a jezsuiták az ellenreformáció érdekében terjesztették el a barokk művészetet.

Hirdetés

Reformáció Magyarországon

A XVI. század első felében Magyarországon is a reformáció határozta meg az ország szellemi életének fejlődését. Új művelődési központok alakultak ki, mint pl. Brassó, Kolozsvár, Debrecen, ahol sorra nyíltak a nyomdák, az iskolák, amik a reformáció terjesztésének legfőbb eszközei. A reformátusok legjelentősebb iskolái Sárospatakon és Debrecenben, az evangélikusoké Bártfán és Brassóban, az unitáriusoké Kolozsváron működött. A magyarországi reformáció legjelentősebb irodalmi alakjai: Dévai Bíró Mátyás, ferences szerzetes, aki a hitet magyar nyelven terjesztette és megírta a „Magyar ábécés könyv”-et, Baranyai Detsi János történész, tudós, folklorista pedig közmondásgyűjteményt állít össze. Dávid Ferenc unitárius prédikátor és Méliusz Juhász Péter református hitvitázó vitairatai és prédikáció gyűjteményei maradtak ránk a korból. Sylveszter János 1541-ben lefordította az Új Szövetséget, de a teljes bibliafordítást csak 1590-ben Károlyi Gáspár gönci prédikátor készítette el (vizsolyi Biblia). Az írástudatlanok között az anyanyelvű templomi énekekkel terjesztették a protestáns eszméket. Az Európát járt Szenczi Molnár Albert hazatérve kiadta a magyar-latin és latin-magyar szótárát, és az „Új Magyar Nyelvtan” című könyvét. Jelentősek a bibliai zsoltárfordításai. A magyar reformáció irodalmának két legnagyobb alakja Heltai Gáspár és Bornemissza Péter.

SZEMÉLYEK

Kálvin János: (1509-1564) „a genfi pápa”, a református egyház egyik alapítója Loyola Ignác: (1491-1556) spanyol katona, majd pap, a Jezsuita Rend alapítója Luther Márton: (1483-1546) Ágoston-rendi szerzetes, a reformáció elindítója Münzer Tamás: zwickaui prédikátor, az anabaptista szekta vezetője (népi reformáció) Servet Mihály: (1511-1553) spanyol orvos, a szentháromság-tagadó antitrinitárius egyház alapítója Ulrich Zwingli: (1484-1531) zürichi lelkész V. Károly: (1519-1556) N-R B császára X. Leó: (1513-1521) a búcsúcédulák árusítását elrendelő pápa (Giovanni Medici), Bakócz Tamással szemben lett II. Gyula utóda III. Pál: (1534-1549) a katolikus egyház megújhodását és a tridenti zsinatot kezdeményező pápa

ÉVSZÁMOK

1517. okt. 31. a reformáció kezdete
1524-1525 a német parasztháború
1520 a pápa kiátkozza Luthert
1521 wormsi birodalmi gyűlés
1529 speyeri birodalmi gyűlés
1530 augsburgi birodalmi gyűlés (ágostai hitvallás)
1531 schmalkaldeni szövetség
1545-1563 tridenti zsinat
1547 katolikus győzelem a szövetség fölött
1555 augsburgi vallásbéke

FOGALMAK

Cuius regio, eius religio: az 1555-ös augsburgi vallásbéke kompromisszumának jelmondata, melynek értelmében az alattvalók kötelesek uruk vallását követni („akié a föld, azé a vallás”).

Párizs megér egy misét: IV. Henrik híres mondása (1589 Bourbon család hugenotta, de áttér)

Anabaptisták: újrakeresztelők; a reformáció egyik radikális, népi irányzata.

Hirdetés

Antitrinitárius: „szentháromság-tagadó”, a reformáció legradikálisabb népi irányzata. Unitárius elnevezéssel Erdélyben a legelterjedtebb vallások egyike

Búcsúcédula: a XII. sz.-tól pénzért árusított, bűnbocsánat elnyerését lehetővé tevő papír (árusítása X. Leó pápa idején komoly méreteket öltött).

Lapozz a további részletekért

1 2 3


Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!