Hirdetés

Egyiptom története

17 perc olvasás

A tengeri népek szétzilálták a kereskedelem több száz éves rendszerét, az aranybányák kimerülőben voltak, a Ciprusról érkező réz mennyisége csökkent.

Hirdetés

A bukás

III. Ramszesz gyanús körülmények között bekövetkező halála után a papság befolyása látványosan megnövekedett. A következő királyok alatt az uralkodói hatalom vészesen csökkent.

XI. Ramszesz elhatározta, hogy véget vet a már Théba egész környékét birtokló papság uralmának. Megostromolta Amon templomát, de sikere csak átmeneti volt. A thébai főpap, Herihor nemsokára már uralkodói néven címezette magát, s egész Felső-Egyiptomot megszerezte. A fáraói hatalom névlegessé vált.

A közbiztonság megrendült, megkezdődött a sírok fosztogatása.

A kései kor (kr.e. 1085-33211)

A XI. Ramszesz halála utáni zavaros időszakot nemcsak a thébai papság használta ki hatalmának erősítésére. A líbiai törzsi vezetők is olyannyira hatalmassá váltak, hogy a kr.e. 10. sz.-ban megszerezték a fáraói címet is. Legjelesebb képviselőjük, Sesonk megpróbálta újra nagyhatalommá tenni az országot. Lerohanta a zsidó királyságot, s kifosztotta Salamon templomát. Núbiába is indított hadjáratot. Elérte, hogy Egyiptom ismét a Kelet tekintélyes állama legyen.

Hirdetés

A kr.e. 8. századra Egyiptomban három hatalmi központ jött létre:

  1. Thébában és környékén Amon papjai kormányoztak.
  2. A déli területen, Etiópiában erős állam jött létre Napata központtal
  3. Északon a helyi líbiai fejedelmek kormányoztak, a Deltában épült fővárosból: Szaiszból.

A hatalmi vetélkedésből az etiópok kerültek ki győztesen, kr.e. 715-ben megszállták egész Egyiptomot. De a nyugalom nem sokáig tartott. Új ellenfél jelent meg a határokon: az asszírok.

Kr.e. 671-ben Assur ah-iddina megszállta Alsó-Egyiptomot, majd kifosztotta Thébát. Az ország etióp-asszír fronttá változott.

Ám az asszírok képtelenek voltak tartani Egyiptomot, így az kr.e. 655-ben visszaszerezte függetlenségét. És jönnek a babilóniaiak. II. Nekó fáraó kr.e. 605-ben Karkemisnél katasztrofális vereséget szenvedett II. Nabu-kudurri-uszur babilóni trónörököstől. Nekó fáraónak le kellett mondania a szárazföldi terjeszkedésről, így figyelmét a tenger felé fordította. Hajóhada építtetett, s valószínű, hogy az ő nevéhez fűződik a Nílus és a Vörös-tenger közötti csatorna építése is. Parancsára föníciai hajósok körülhajózták Afrikát.

Végül kr.e. 525-ben Egyiptom áldozatul esik a perzsáknak.

Hirdetés

1 Kemet = Fekete föld

2 Katarakta = vízesés

3 Az egyiptomi történelem dinasztiák szerinti felosztása egy Manethón nevű egyiptomi paptól származik.

4 Dzsószer = szent, felséges

5 Itj Taui: a Két Ország Meghódítója

6 Szomália, Dél-Arábia vidéke. Gazdag volt aranyban, tömjénben, fűszerekben.

7 Az ütközetben csak 83 kéz került az egyiptomiakhoz (a halott ellenséges harcosok levágott jobb kezével igazolták, ki mennyi harcost ölt meg)

8 mindössze 15 évig volt lakott, majd Ehnaton halála után elnéptelenedett, köveit széthordták. A város szerkezete eltért a korábbiaktól: nem voltak benne istenszobrok.

Hirdetés

9 Aton fényhegye

10 égei vándorlás

11 1085: a Ramszeszek kihalása, 332: a makedón megszállás kezdete

Lapozz a további részletekért

1 2 3 4


Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!