Az 1956-os forradalom és szabadságharc
Október 23-án 12 óra 53 perckor Piros László belügyminiszter felhívását olvasták be, melyben megtiltották a MEFESZ által délután 3 órára tervezett Lengyelország melletti békés szolidaritási felvonulást. Ugyanilyen váratlanul 14 óra 23 perckor az utcai gyülekezési tilalom feloldását adta hírül a rádió, így még azok is értesülhettek a demonstráció tervéről, akik nem követték a politikai eseményeket.
Az egyetemisták szolidaritási felvonulása délután három órakor kezdődött a Petőfi-szobornál, ahol Sinkovits Imre színművész elszavalta a Nemzeti dalt, majd felolvasták a 16 pontot.
Néhány óra leforgása alatt a tüntetők száma 200 ezerre nőtt, és a néma felvonulás hangos kommunistaellenes tüntetésbe ment át. Az indulatok felszínre törtek, s megkezdődött a forradalom.
A tömeg kórusban skandálta: „Nagy Imrét a kormányba, Gerőt meg a Dunába!”, „Ruszkik haza!”, „Aki magyar, velünk tart!”. Megjelentek a tüntetők kezében a lyukas zászlók – a címert kivágták -, amelyek a forradalom jelképévé váltak. A Bem-szobortól a felkelők egy része a Parlament elé vonult, mások a Dózsa György téri Sztálin-szobor ledöntésére indultak, és jó néhányan a Bródy Sándor utca felé vették az irányt, hogy a rádióban beolvassák a követeléseket. Az Országház előtt a tömeg Nagy Imrét követelte, akinek a tüntetőkhöz intézett beszéde azonban csalódást keltett. Az esti órákban már fegyverek is ropogtak, a felkelők megostromolták, és hajnalra elfoglalták a rádió épületét. Megkezdődött a fegyveres felkelés.
Az éjszaka folyamán összehívott KV ülés döntései, Nagy Imre miniszterelnöki kinevezése kiindulópontul szolgálhatott volna a fegyveres felkelés esetleges megállításához. Ám Gerő megerősítése első titkári funkciójában, illetve az események ellenforradalomnak minősítése, majd az ÁVH mozgósítása és a katonai segítségkérés a Szovjetuniótól a harc további elmérgesedéséhez vezetett. Az október 24-én megalakult új kormány élén Nagy Imre súlyos dilemma elé került. Nyilvánvaló volt, hogy a reformok fokozatos bevezetése a kialakult helyzetben nem járható út. A nép követeléseinek azonnali elfogadása viszont egyet jelentett volna a Szovjetunióval való szakítással.
A gyülekezési tilalom és a statárium kihirdetése október 24-én, majd a szovjet tankok megjelenése Budapest utcáin a fegyveres harc kiszélesedéséhez vezetett.
Felkelőcsoportok alakultak a Corvin közben, a Széna téren, a Baross téren, a Tűzoltó utcában és a főváros külső kerületeiben is.
A budapesti forradalom híre eljutott a vidéki városokba, az egyetemi központokban és a kisebb településeken egyaránt tüntetésekre, fegyveres összecsapásokra került sor.
A kormány a statárium és kijárási tilalom feloldásával próbálkozott, de a parlament előtt történt véres provokáció október 25-én még jobban felszította a nép haragját. Az Országház előtt békésen és fegyvertelenül tüntető tömeg közé az egyik kormányépület tetejéről váratlanul ÁVH-s alakulatok sortüzet zúdítottak, 100-150 halott és sok száz sebesült maradt a téren. A szörnyű mészárlás hírére megkezdődött az ÁVH-sok üldözése, az utcákon nemegyszer felkoncolták az ÁVH-s katonákat. Mindez azon a napon történt, amikor Hruscsov megbízásából Magyarországra érkezett Mikoján és Szuszlov beleegyezésével Gerő Ernőt lemondatták, és helyére a Nagy Imréhez közel álló kommunistát, Kádár Jánost nevezték ki. Kádár és Nagy rádióbeszéde mind hangvételében, mind tartalmában már jelentősen különbözött az elmúlt napok hivatalos közleményeitől. Nagy Imre ekkor jelentette be a kormány tárgyalási szándékát az orosz haderők visszavonásáról.
A forradalom átterjedt a társadalmi élet minden területére. A munkahelyeken, így a gyárakban, üzemekben, közintézményekben munkástanácsok vagy forradalmi bizottságok alakultak, s a szétesett MDP-alapszervezetek vagy a megbénult közigazgatás helyébe léptek. A kormány élén Nagy Imrével válaszút elé került: vagy katonai erővel leveri a forradalmat, vagy a társadalom többségének követelésével azonosulva a forradalom mellé áll. Október 28-a azért fordulat, mert Nagy Imre ez utóbbi mellett döntött, a nép, a nemzet mellé állt. Ezt a döntését a szovjet vezetés is támogatta, a kormányfő látszólag szabad kezet kapott a helyzet megoldására. A rendteremtés feltételének a miniszterelnök a rákosista politikusok távozását és az orosz haderők fővárosból való kivonását tekintette. Bejelentette a szovjet csapatok kivonását a fővárosból, az ÁVH megszüntetését, a Kossuth-címer visszaállítását, március 15-ének nemzeti ünneppé nyilvánítását, és felvázolta az új kormányprogram célkitűzéseit, a bérek és nyugdíjak emelését, a családi pótlék növelését és az állami lakásépítés meggyorsítását.
Lapozz a további részletekért