Hirdetés

Az 1917. évi februári orosz forradalom és a bolsevik hatalomátvétel

21 perc olvasás
Az 1917. évi februári orosz forradalom és a bolsevik hatalomátvétel

A növekvő ellenállásra válaszul a bolsevikok – Lenin javaslatára – létrehozták az Oroszországi Rendkívüli Bizottságot, közismert nevén a Csekát, e hírhedtté vált politikai rendőrséget, amelynek le kellett sújtania mindenkire, aki „kezet emel a szovjethatalomra”.

Hirdetés


Hirdetés

 

Az Alkotmányozó Gyűlés és szétkergetése

A demokratikus erők nagy várakozással készültek az Alkotmányozó Gyűlésre, benne látva az egyetlen lehetőséget az orosz demokrácia helyreállítására. A választásokon az eszerek, a mensevikek és az őket támogató néhány kis párt együttesen megszerezték a szava­zatok 62%-át. A bolsevikok 25%-ot kaptak, a kadetok pedig 13%-át.

Demokratikus viszonyok között a „bolsevik kormánynak” le kellett volna mondania, erre azonban nem is gondoltak. Ellenke­zőleg:Lenin megfogalmazásában egy nyilatkozatot terjesztettek az Alkotmányozó Gyűlés elé, amely ki akarta mondani, hogy „Az Al­kotmányozó Gyűlés támogatja a szovjethatalmat és a Népbizto­sok Tanácsának dekrétumait, és azt tartja, hogy saját feladatai kimerülnek a társadalom szocialista átépítésére vonatkozó legfon­tosabb alapelvek megállapításában.”

Az Alkotmányozó Gyűlés demokratikus többsége felháborodottan utasította vissza e javaslatot , mely az alkotmány megteremtésére hivatott legfőbb törvényalkotó testületet egy bolsevikokat támo­gató, jelentéktelen értekezletté akarta lefokozni. Még arra sem voltak hajlandóak, hogy napirendre tűzz ék a javaslatot. Erre a bolsevikok a megnyitó másnapján (január 19-én)feloszlatták, azaz szétkergették az Alkotmányozó Gyűlést. A felkorbácsolt indulatok­ra jellemző, hogy pár nappal később az egyik petrográdi kórház­ban meggyilkolták a kadet párt ott ápolt két ismert vezetőjét.

 

A breszt-litovszki béke

A bolsevikok mielőbb véget akartak vetni a háborúnak. 1917. de­cember elején fegyverszünetet kötöttek a központi hatalmakkal,december 22-én pedig Trockij vezetésével megkezdték Breszt-­Litovszkban a béketárgyalásokat. Ez heves viták után megszakadt, mire a németek újabb sikeres támadást indítottak, elfoglalták Észtországot és Petrográd felé közeledtek. A bolsevik kormány új­ra fegyverszünetet kért, és 1918. március 3-án aláírta a honvédő háborút lezáró békét, mely­ben Szovjet-Oroszország lemondott a Baltikumról, Belorussziá­ról és Ukrajna egy részéről, az egykori orosz birodalom nyers­anyagokban leggazdagabb és iparilag legfejlettebb területeiről.

Hirdetés

 

A gazdaság átalakítása

A hatalomátvétel után a bolsevikok megkezdték a gazdaság átalakítását. 1917 novemberében törvényt hoztak a termelés és a termékelosztás munkásellenőrzéséről. Decemberben államosították a magánbankokat, 1918 februárjában elkobozták a részvénytőkét, és semmissé nyilvánították az eddigi kölcsönöket. Áprilisban államosították a külkereskedelmet, 1918 nyarától pedig minden magánüzemet.

Az általános államosítástól a magántulajdonon alapuló gazdasági rend igazságtalanságainak megszűnését és a termelés hatékonyságának növekedését várták. Mindez azonban pártállami diktatúrához vezetett, mely lehetetlenné tette a gazdaság és a társadalom önmozgásán alapuló fejlődését. Bevezették a tervgazdálkodást

 

A polgárháború kezdete és a külföldi beavatkozás

A demokratikus erők és a régi rend hívei egyaránt szemben álltak a bolsevik hatalommal. A mensevikek és eszerek már 1917-ben fegyvert ragadtak Pétervárott. 1918 márciusában Brit csapatok szálltak partra Murmanszkban a helyi szovjet beleegyezésével. Később japánok szállták meg Vlagyivosztokot, majd a németek a Kaukázus egy részét.

 

A proletárhatalom államgépezete

A kormány 1918 márciusában a veszélyeztetett Pétervárról Moszkvába helyezik. Ide hívják össze a szovjetek 5. kongresszusát, melynek feladata a proletárhatalom szerveinek létrehozása: elfogadták az első szovjet alkotmányt. A bolsevik kormány „hivatalosan” is a kizárólagos hatalom lett. Erre az eszerek felkelést szerveztek Moszkvában (július 6.). Később Lenin ellen követtek el sikertelen merényletet.

Hirdetés

 

Vörösök és Fehérek

1918 nyarán az egész országban fellángolt az elégedetlenség. Növekedett a külföldi beavatkozás is, és a bolsevikok ellenfelei ezen felbátorodva megszervezték támadásukat: Kolcsak tengernagy Omszkban megdöntötte az ottani eszer-mensevik kormányt, és megindult Moszkva felé.

Lapozz a további részletekért

1 2 3 4 5


Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!