Hirdetés

A gyarmati rendszer felbomlása és a harmadik világ

13 perc olvasás

Vietnam:

Indokína a második világháboró elptt francia gyarmat volt, a háboróban pedig megszállták a japánok. A japánok elleni fegyveres mozgalmat a kommunisták szervezték meg, és miután japán összeomlott, az indokínaiak a szovjetek segítségével 1946-ban támadást indítottak a franciák ellen. 1954-ben döntő vereséget mértek a franciákra Dien Bien Phunál és a genfi békekonferencián a franciák visszaadták teljes Indokínát (Vietnam, Laosz, Kambodzsa) függetlenségét, illetve kettéosztották Vietnamot, hogy megállítsák a kommunizmus terjedését. Észak-Vietnam lett a szovjetbarát, Dél-Vietnam lett a nyugatbarát állam. A két állam egyesüléséről népszavazáson kellett volna dönteni, de erre nem került sor, ehelyett a hatvanak években egy újabb háboró bontakozott ki, a II. Indokínai háború, vagy ismertebb nevén a vietnami háború.
Az USA Dél-Vietnam oldalára állt, mert félt hogy a kommunizmus tovább terjeszkedik, és ha Bietnam kommunista lesz, akkor magával rántja Indiát és Japánt.
Ngo Dinh Diem, Dél-Vietnam miniszterelnöke elkezdte üldözni a kommunistákat, nacionalistákat és a buddhistákat (Diem keresztény volt), közben az északiak gerillaharcba kezdtek a Dél-vietnami és amerikai csapatok ellen. Diem egyre több kivégzést, tüntetéséken tömegbe lövetést rendelt el, szóval kezdett az amerikaiaknak kínos lenni Diem támogatása. 1963-ban az amerikaiak enyhe beavatkozásával puccsot hajtanak ellene végre és kivégzik. Innentől kezdve Dél-Vietnam az USA bábja. Az amerikaiak félmillió katonát vezényeltek Vietnamba és a harc itt már nem észak és dél között volt, hanem az USA és a CCCP között. Mivel az amerikai közvélemény ellenezte a háborút 1973-ban az USA elismerte Vietnam függetlenségét és kivonult.
A megmaradt franciák, illetve USA-hoz hű Dél-vietnámi csapatok még elszórtan harcoltak, de igazából az amerikaiak nélkül nem tudták megállítani az északiakat. 1975-ben az észak-vietnamiak Saigont. 1976-ban egyesítették újra az országot és átnevezték Vietnámi Szocialista Köztársaságra. Saigont pedig átnevezték Ho Chi Minh Cityre Észak-Vietnam vezetője után.

Hirdetés

Korea:

Sztálin azt mondta, hogy küszöbön álla a harmadik világháború, ami először a koreai háborúval összefüggésben vált valós veszéllyé.
Miután 1945-ben kiűzték a japánokat a Koreai-félszigetről, az szovjet és amerikai megszállás alá került. Az Egyesült Államok által felügyelt Dél-Koreában választásokat tartottak, míg északon kommunista diktatúra jött lére. Mindkét fél azzal számolt, hogy egyesül a két ország, de az északiak egy kommunista, a déliek pedig egy kapitalista rendszerben képzelték ezt el.
1949-re mind a szovjetek, mind az amerikaiak visszavonultak Koreából, míg azonban északon egy jól felszerelt és erős hadsereget hagyott maga után a Szovjetunió, addig a déliek egy gyenge és létszámában is alacsony katonasággal rendelkeztek. Az amerikaiak azért sem erőltették a déli hadsereg megerősítését, mert nem akarták ösztönözni őket az északiak megtámadására.
1950-ben azonban Sztálin és Mao Ce-tung jóváhagyásával az északiak váratlanul megtámadták a délieket és majdnem a félsziget teljes terülteét elfoglalták. Az USA és szövetségesei az ENSZ felhatalmazásával beszálltak a harcba és visszaszorították az északiakat, 1950 végére mér teljesen északon, a kínai hataárnál folytak a harcok. Sztálin kérésére a kínaiak is beszálltak a háborúba és visszaszorították az ENSZ erőit a demaarkrkációs vonalig.
1953-ban fegyverszünetet kötöttek, Észak-Korea nem volt hajlandó békét aláírni, tehát gyakorlatilag a háború még tart.
2013. január 14-én Észak-Korea bejelentette, hogy békét szeretne kötni Dél-Koreával, mégis két hónappal később felmondta a tűzszüneti megállapodást, egyúttal a forródrót-kapcsolatot is megszakította.
2018-ban Kim Dzsongun észak-koreai vezető és Mun Dzsein dél-koreai államfő a déli oldalon találkozott (Donald Trump közbenjárásával), az esemény célja a Koreai-félsziget nukleáris leszerelésének és a koreai háború formális lezárásának megbeszélése volt. A találkozó eredményeképp aláírták az április 27-i Korea-közi egyezményt.

 

Lapozz a további részletekért

1 2


Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!