Hirdetés

Politológia – II. rész

38 perc olvasás
Politológia – II. rész

Hegemón többpártrendszer

A hatalom birtoklása egy uralkodó párton keresztül történik. Több párt létezhet, de csak az uralkodó párt engedélyével és az általa meghatározott keretek közt. A pártok között szabad versengés nincs. Az uralkodó párt hatalma megkérdőjelezhetetlen, hatalmi váltás nem lehetséges. A pártok politikai programjának igazodnia kell az uralkodó párt programjához. Az uralkodó párt és államszervezet viszonya megegyezik az egypártrendszerekével.

Hirdetés


Hirdetés

Autoriter többpártrendszer

Egy uralkodó elit vagy elitek szövetsége monopolizálja a hatalmat. A hatalom birtoklásának csak egyik lehetséges eszköze az uralkodó párt. A pártok között korlátozott verseny folyhat. Az uralkodó elit hatalma limitált keretek között kétségbe vonható, a kormány bizonyos mértékig bírálható, de a politikai rendszer, beleértve a választási szabályokat, úgy van megszervezve, hogy rendszerellenes pártnak ne legyen esélye a politikai hatalmat megszerezni. Az állam és a közigazgatás szakmailag autonóm, de politikailag alárendelt. Hatalomváltás nincs. A parlament viszonylagosan önálló, de elsődleges szerepe az uralkodó elitek különböző csoportjai közötti pluralizmus biztosítása. Gyakoriak a választási csalások és a visszaélések. A legálisan működő ellenzéki pártok hatósági zaklatásoknak vannak kitéve. A nyíltan rendszerellenes pártokat betiltják és üldözik.

Predomináns pártrendszer

Valóságos, jogilag és politikailag nem korlátozott verseny van a pártok között a hatalomért. A választásokon ugyanaz a párt győz, kiemelkedik, túlsúlyba kerül, dominánssá válik. A győztes abszolút többséget szerez. Az egymást követő 3. győzelem után a következő választás eredmény előre látható, ez jelzi a pártrendszer dominánssá válását. A más párthoz csatlakozók száma kicsi, nem veszélyezteti a domináns párt többségét. A szavazók azonosulnak a párttal, szavazataikkal hűségüket fejezik ki. A predomináns pártrendszer kialakulását segíti, és továbbélését mozdítja elő, ha a parlament és a szavazók a kormányzópártot nem képesek elszámoltatni, felelősségre vonni tevékenységükért.

Kétpártrendszer

Az angolszász országokra jellemző. Elvileg korlátlan számú párt létezhet és a parlamentbe is több juthat be. A kormányzásra csak két pártnak van esélye. A győztes párt egyedül kormányoz, de a két párt időnként váltja egymást a hatalomban, ami miatt váltógazdálkodásnak is nevezik.

Mérsékelt többpártrendszer

A parlamentben 3-5 reveláns párt foglal helyet, eltekintve a törpe pártoktól. Egyik pártnak sincs esélye abszolút többséget szerezni, ami miatt koalíciót hoznak létre. Egymással szembenálló, alternatív koalíciók váltják egymást a hatalomban. Hasonlít a kétpártrendszerhez. A pártok koalícióra alkalmasak és elkötelezettjei az adott politikai pártrendszernek.

Hirdetés

Polarizált többpártrendszer vagy sokpártrendszer

A reveláns pártok száma több mint 5. Komoly súllyal rendelkezhetnek a politikai rendszer megváltoztatására törő rendszerellenes pártok. A pártok között mély ideológiai ellentét van. A konszenzus lehetősége kicsi, nehéz koalíciót összekovácsolni. A kormányzó koalíció gyakran van kitéve kétoldalú, egymással is ellentétben álló ellenzéki csoportok támadásának. A centrumpártok csoportja fontos szerepet játszik. Bevonják őket a kormányzásba gyenge eredmény esetén is, ami megengedi számukra, hogy túlzott ígéretekkel „nem felelős” párttá váljanak.

Fragmentált többpártrendszer

A parlament tevékenységére és a hatalmi versengésre a pártok nagy száma jellemző. Akár több tucat párt is versenyezhet. A centrum gyenge. A politikai – ideológiai pólusok pártjai viszonylag erősek. A kormányválság veszélye állandóan jelen van. A rendszerellenes pártok erősek lehetnek.

Koalíció és koalícióalkotás. Az ellenzék szerepe

A kormánynak élveznie kell a parlament bizalmát. Kormányalakításra általában a győztes pártot kérik fel. A kormányt alakító pártok abban érdekeltek, hogy az 50+1% mandátumnál jóval többet birtokoljanak, mert akkor az összes többi párt összefogása esetén sem lehet az általa alakított kormányt megbuktatni. Ha kevesebb mandátumot szerez egy párt, meg kell szereznie más párt vagy pártok támogatását ahhoz, hogy biztosítani lehessen az 50+1% szavazat-többséget.

Lapozz a további részletekért

1 2 3 4 5 6 7 8 9


Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!