A magyar nyelv történetének fő korszakai

A magyar nyelv történetének fő korszakai
Történelmi korszakai:
A magyar nyelvtörténetében 5-korszakot szokás elkülöníteni, amelyek kezdő és záró dátuma valamilyen fontos jelképes történelmi esemény.
1. Ősmagyar kor Kr.e. 1000- A honfoglalásig 896
A honfoglalás idején a törzsi letelepedés eredményeként jöttek létre a nyelvjárások, úgynevezett táj nyelvek. Nyelv emléktelen kor, az az ebből az időszakból nem maradt ránk írásos szöveg. Ami kikövetkeztethető hogy a beszéd hangjaink jelentős része már létezett, a legtöbb szófaj már megvolt. Ebben a korszakban a legjelentősebb idegen nyelvi hatás a török volt.
2. Ómagyar kor 896-1526-ig (Mohácsi csata)
Írásos emlékeink már vannak, a mássalhangzók közül ekkor alakult ki a: v, h, c, z, zs, ty, gy -hangok. Magánhangzók közül az ö és az a hang. Ezzel szinte teljessé vált a magyar hangrendszer. A szófajok közül a névelő és a névmások néhány típusa jött létre. Ezt nevezzük kódexek korának, kézzel írott könyvek. Az idegen nyelvi hatások közül a német, a latin és a török volt jelentős.
3. Középmagyar kor 1526-1772 (A magyar felvilágosodás kezdete)
Ekkor alakult ki a „dzs” hangunk, visszaszorult az „ly” és a legtöbb nyelvjárásban „l” vagy „j” veszi át a helyét. A korszak legfontosabb változása a könyvnyomtatás elterjedése, ez Guttenberg nevéhez fűződik-1450. Létrejött az újság, a könyv, az értelmiségi réteg. A könyvnyomtatás, nyomdászat elterjedett, fontos változások zajlottak a társadalomban. A biblia elérhetővé vált az emberek számára. Létrejött a sajtó, a nyomdák nemcsak könyveket, hanem újságokat is kiadtak. Létrejött a sajtó, a nyomdák nemcsak könyveket, hanem újságokat is kiadtak. Létrejött az értelmiségi réteg. Összefoglalóan azokat a szakmákat hívják így amelyek az olvasni valót előállítják: írók, újságírók, nyomdászok, szerkesztők, könyvkiadók.
4. Újmagyar kor 1772-1920 (Trianon)
Bessenyei György: Ágis tragédiája, amelyet a magyar felvilágosodás kezdő dátumának tartunk. Ekkor zajlott a nyelvújítás 1810-20-as évek, amelyek eredménye képpen modernizálódott a magyar nyelv. Addig több féle változatban létezett, ezután egységesült, létrejöttek az első szótárak, nyelvtanok, szabály könyvek.
5. Újabb magyar kor 1920-Napjainkig
Az 1920-as Trianoni béke megkötése következtében a magyarul beszélő lakosság 1/3-da az ország határain kívülre került. Kisebbségként él a mai Szerbia, Románia, Szlovénia és Ausztria területén. Nyelvileg, kultúrálisan elszakadtak az anyaországtól, de tartják a magyarságukat.