Kölcsey Ferenc – Himnusz, Huszt
4 – 8. sor: levonja a következtetést, mit ér keseregni a múlton, tenni kell a hazáért. Végén a csattanó: „Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derül!” Disztichonban írt költemény.
Zrínyi dala dialógusforma, a költő lelki vívódásának tükörképe, párbeszéd formájában. A vándor kérdez, keresi a régmúlt dicsőségét, a válasz elutasító, lehangoló. Keresi a régi hont, a bérceket, a harcok színhelyét, a nép hősei nyomdokán halad előre, a válasz mindennek a tagadása. A bérc eltemette a hőst és hírét, nincs nép többé, más faj van most. Zrínyi II. éneke lírai dialógus a költő lelki vívódását tükrözi, mindkét szerepben a költő van.
1 versszak: könyörög a sorshoz (a himnuszban Istenhez) „ó légy gyámja, légy vezére,”, mert végveszély fenyegeti, szenved a nép „kánya kígyó, féreg egyre támad, / És marja, rágja kebelét.”
2. versszak: a sors válasza, szemrehányó hangnem, „S másokra vársz, hogy érte vívni fognak?”, neked kell megvédeni a hazát, „Ő gyáva fajt szült, s érte sírba jut.”
3. versszak: Zrínyi könyörög – „De szánjad, ó sors, szenvedő hazámat!”, öngyermekei támadják. Tartsd meg a hű anyát, talán jobb fiat szül.
4. versszak: a sors válasza – büntetés vár a hazára, az ősz apák dicsősége kevés, a bűnös nemzedék el fog pusztulni.
Parainesis: magyarul intelem, buzdítás.
Unokaöccséhez, Kölcsey Kálmánhoz írta, de az egész magyar ifjúsághoz szól és szólt más is. 40 lapos kis könyv. Főbb mondanivaló: sokat kell gondolkodni szeretni az emberiséget (elsősorban háznépedet) szeresd a hazát önáldozatra van szűkség törekedj ismeretekre, őrizkedj a felületességtől teljes birtokában légy a nyelvnek, első sorban az anyanyelvnek „Meleg szeretettel függj a hon nyelvén!” fáradj a hazáért és ne tenmagadért fölteszi a kérdést, hogy mi a boldogság.
Lapozz a további részletekért