Hirdetés

Elektronikus levelezés

9 perc olvasás
Elektronikus levelezés

Lehetőséget kínál a levelező programunk arra, hogy a levélhez tetszőleges fájl formátumú küldeményt mellékeljünk, akár többet is. Ez lehet szöveges fájl, kép, hang, videó stb.

Hirdetés


Hirdetés

Biztonsági kérdések levelezés esetén

Az elektronikus levelezés a hálózatok, és különösképpen az internet egyik legfontosabb alkalmazása. Kiemelt fontosságú a biztonsági problémák kérdése. Ennek ellenére kezdetben nem tettek jelentős erőfeszítést a probléma megoldására: a hálózaton a levelek teljesen nyílt formában kerülnek továbbításra. Az interneten használatos levelezőrendszereknél a feladó személyét is csak a feladó által megadott információk azonosítják.

Levelezőrendszereknél a következő alapvető biztonsági szolgáltatásokat várjuk el:

Titkosítás: meg akarjuk akadályozni, hogy illetéktelen személy el tudja olvasni a levél tartalmát, ha esetleg sikerülne a levelet elkapnia továbbítás közben. Erre a célra használhatunk nyilvános kulcsú vagy konvencionális (szimmetrikus kulcsú) titkosítási algoritmusokat.

Hitelesítés: meg akarunk győződni arról, hogy az érkezett levelet tényleg az a személy küldte-e, aki levélben feladóként szerepel, illetve arról, hogy a levelet útközben nem módosították-e. A feladó a levélhez olyan digitális aláírást csatol, amit csak ő tud generálni, de bárki ellenőrizheti. Ezt hash-függvények és nyilvános kulcsú titkosítási algoritmusok segítségével oldjuk meg.

Hirdetés

Levelezési listák

A levelezési listák lehetővé teszik az azonos témával foglalkozó emberek számára, hogy megoszthassák a többiekkel gondolataikat, tapasztalataikat. Persze nem mindig jó, ha mindenki mindent ír a listára, ezért ezt néha nem is teszik lehetővé.

A lista nyitott, ha bármilyen levél, amit a lista címére küldenek, automatikusan továbbításra kerül mindenkinek. Moderált a lista, ha a leveleink először a lista tulajdonosához kerülnek, és ő ‘cenzúráz’. Végül, egy harmadik lehetőség, hogy csak bizonyos emberek küldhetnek rá levelet, a többiek csak olvashatják. Ilyenek például az elektronikus kiadványok.

A levelezésre rengeteg programot, alkalmazást, ún. levelezőrendszert használunk. Néhány példa ezek közül a teljesség igénye nélkül: Pine (Unix-os, Linux-os felületű), Pegazus Mail, Microsoft Outlook, Microsoft Exchange, Novell GroupWise, Lotus Notes.

Lapozz a további részletekért

1 2


Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!