Már 2009-ben lehet rá jelentkezni! (Brossúra letöltése)
A keleti-délkeleti országrész remélt potenciális felfejlesztésének egyik kulcsa, hogy legyenek helyben, kellő számban és főleg megfelelő szinten képzett gyakorlati tudással rendelkező mérnökök, akik képesek a térség hagyományaiból, lehetőségeiből fakadó területeken korszerű technológia fogadására és üzemeltetésére. Régiónkban a nagy iparvállalatok, megfelelő foglalkoztatási lehetőséget biztosítanak valamennyi végzett mérnök számára. Az egészségügyben alkalmazott korszerű elektronikai berendezések üzemeltetése, javítása, a mezőgazdaság modernizálása során alkalmazott automatizálási eszközök fejlesztése, pénzintézetek korszerű felügyeleti rendszerek telepítése és működtetése számos olyan terület, ahol igény van a jól képzett mérnökökre. A XX. század második felében a számítógépek és az információtechnika fejlődése a kapcsolódó mérnöki területekre is nagy hatást gyakorolt. A mikroprocesszorok megjelenése forradalmasította a mérnöki tervezés szemléletét. Egyre több terméket fejlesztettek a mérnöki és természettudományi területek határvonalán.
Debreceni Egyetem Műszaki Karán működő Villamosmérnöki és Mechatronikai tanszék 2007-ben új kutatásokat kezdett a meglévő oktatói, kutatói, valamint laborkapacitásait kihasználva abból a célból, hogy az egyetemen beinduljanak a mechatronikai témájú kutatások és a Műszaki Karon 2009. szeptemberében beindulhasson a mechatronikai mérnök képzés.
A mechatronika a gépészet, az elektronika és a számítógépes irányítás egymás hatását erősítő integrációja. Ma már nem kétséges, hogy az iparban a szolgáltatásban a jövő az olyan berendezéseké, gépeké, amelyek az automatikus működésük mellett a változó bemenő jelekhez, működési feltételekhez, környezeti változásokhoz rugalmasan alkalmazkodó szabályozással rendelkeznek, öntanulóak, egyszóval intelligensek. A mechatronika nem egyszerűen csak egy új tudományterület, hanem mérnöki szemléletmód amely a kiemelten művelt szakterület mellett feltételezi a másik kettő alkalmazási szintű ismeretét is. A mechatronika a modern mérnöki tervezés fejlődési folyamatának természetes lépcsőfokává vált.
A kutatás és képzés beindítását fokozottan indokolta, hogy a Kar folyamatos visszajelzéseket kap ipari partnereitől, akik a gépészmérnöki oktatásunkban hiányolják a nagyobb arányú villamosmérnöki és informatikai ismereteket, ugyanakkor a végzett mérnök informatikusok képzésében pedig a műszaki mérnöki ismeretek teljes hiányát teszik szóvá.
A kutatás egyik fő témája a gyártást támogató ipari automatizálás. Ma már az informatikai alkalmazások egyik legnagyobb értékű és hatékonyságú területe a termelési rendszereket és folyamatokat kiszolgáló termelésinformatika ami magában foglalja a diszkrét termelési folyamatok számítógépes tervezését és irányítását is. A Műszaki Karon jelentős oktatási és kutatási háttere van a termelésinformatika szakterületének és a gép- és berendezés gyártó ipar a modern ipar húzóágazata. Magyarországon a nagyvállalatokból, valamint a nagyszámú kis- és középvállalatból álló bonyolult termelési-, piaci-, üzleti hálózat hatalmas mennyiségű termelésinformatikai alkalmazást igényel.
A kutatás másik területe az épületfelügyelet, épületautomatika. Magyarországon az elfogyasztott energia egy harmada az épületekben kerül felhasználásra és ennek nagy része az épületek fűtésére, hűtésére fordítódik. Az épületautomatikai kutatás a Karon nagy hagyományokkal rendelkező épületgépészeti, energetikai kutatásokat támogatja az automatizálás oldaláról annak érdekében, hogy az épületek fenntartási költségei csökkenjenek.
A Debreceni Egyetem Műszaki Kara 2009. szeptemberében indítja a Mechatronikai mérnök alapképzését épületmechatronikai szakirányon.
Már lehet rá jelentkezni!