Hirdetés

Történelemérettségi 2025: erre figyeljetek a feladatoknál és az esszéknél

7 perc olvasás
Történelemérettségi 2025: erre figyeljetek a feladatoknál és az esszéknél

Edényi László történelemtanárral beszélgettünk arról, milyen hibákat kell elkerülni, és milyen praktikákat érdemes bevetni az írásbeli érettségin történelemből.

Hirdetés


Hirdetés

2025- május 7-én írják a diákok a történelemérettségit. Mind közép-, mind emelt szinten két fő részre oszlik a vizsga: az első részben rövid feladatokat kell megoldani, a második részben pedig esszéfeladatok várják a diákokat.

Ezekre érdemes odafigyelni: voltak feladatok, melyek gondot okoztak a történelem próbaérettségin

Középszinten két esszé, emelten három

Középszinten a diákoknak összesen 180 perc áll rendelkezésükre. Az első részben rövid válaszokat igénylő kérdésekre kell felelni, a másodikban pedig négy esszétéma közül kettőt kell választani: egy rövidet, amely egyetemes történelemmel foglalkozik, és egy hosszút, amely pedig a magyar történelemmel. Fontos, hogy a választott esszék közül az egyik az ókortól 1849-ig tartó, a másik pedig az 1849 utáni időszakhoz kapcsolódjon.

A terjedelmi követelmények is szigorúak: a rövid esszének 100–130, a hosszúnak 210–260 szavasnak kell lennie. Aki ennél jelentősen többet vagy kevesebbet ír, pontlevonásra számíthat.

Hirdetés

Emelt szinten a diákok 100 percet kapnak a rövid feladatokra, majd 140 percet az esszék kidolgozására. Itt hat esszétéma közül hármat kell választani: egy rövidet az egyetemes történelemből, egy hosszút a magyar történelemből, valamint egy komplex esszét, amely bármely korszakot feldolgozhat az ókortól napjainkig.

A terjedelem itt is kötött:

  • rövid esszé: 110–130 szó
  • hosszú esszé: 240–290 szó
  • komplex esszé: 290–340 szó

A választott esszétémát minden esetben pontosan meg kell jelölni a feladatlapon.

Hogyan számolják a középszintű érettségi százalékokból a felvételi pontokat?

Érettségiző diákok 2024-ben
© Túry Gergely

Milyen hibákat kell elkerülni?

Edényi László történelemtanár az Eduline-nak elmondta, az egyik leggyakoribb hiba, hogy a diákok nem olvassák el figyelmesen a kérdést, és emiatt nem a lényegi választ írják le a feladatban. Érdemes tehát minden résznél először alaposan átolvasni a kérdést, majd ennek megfelelően válaszolni.

Hirdetés

Tipikus hiba szokott lenni az is, hogy a diák tudja a választ, de nem megfelelő sorrendben írja le azokat. A pontozásnál fontos tudni, hogy ha egy kérdésnél több válaszlehetőség is elfogadható, a javító tanár legfeljebb az első négyet veszi figyelembe. Ezért célszerű először a biztos válaszokat leírni, és csak utána „kockáztatni” és a kevésbé biztos állításokat megadni.

Hogyan érdemes készülni az esszékre?

A történelemtanár szerint a terjedelem betartása mind a jól felkészült, mind a kevésbé magabiztos diákoknak kihívást jelenthet. Aki sokat tud, annak nehéz lehet a lényegre szorítkozni, aki pedig kevesebbet, annak a minimumot kitölteni. Ezért felhívja arra is a figyelmet, hogy ne induljatok túl messziről: például ha a második világháború közvetlen előzményeiről szól az esszé, felesleges az 1920-as évektől indítani, hiszen az 1938 utáni történések lesznek igazán lényegesek.

Már a legelején érdemes térben és időben elhelyezni az adott témát, hogy ez semmiképp se maradjon ki a szövegből.

A források helyes értelmezése is kulcsfontosságú. Nem elég felismerni, miről szól a forrás — azt is ki kell fejteni, milyen következményekkel járt, és hogyan illeszkedik a korszak eseményei közé. A vizsgán adott rövid források, szövegrészletek támpontként szolgálnak, amiket bele kell írni az esszébe, de a feladat akkor lesz teljes, ha a diák saját megállapításokat is tesz.

Atlaszhasználat: legális és hasznos
A történelematlasz a vizsgán hivatalosan használható, és nagy segítséget jelenthet. Érdemes a következő hetekben átlapozni, és megjegyezni, mi és hol található benne — így a vizsgán nem megy el értékes idő a keresgéléssel. Emellett a használatával térben és időben is el lehet helyezni az egyes témákat, amely az esszék írásánál elengedhetetlen.

Mire számíthatnak a vizsgázók?

A vizsga hét nagy témakört ölel fel:

  1. Ókor
  2. Középkor
  3. Kora újkor
  4. Újkor
  5. Világháborúk kora
  6. Hidegháború
  7. Jelenkor

A rövid feladatoknál 12 kérdés lesz: így a témakörökből lesz olyan, amiből csak egy, másikból pedig kettő is bekerülhet. Edényi László szerint érdemes több időt fordítani az újkori és modern történelem eseményeire, mivel ezek nagyobb hangsúlyt kapnak a vizsgán.

Hirdetés

Jó szövegértési készséggel akár egy-egy táblázatból vagy forrásrészletből is következtetni lehet a helyes válaszra — ezért is ajánlott gyakorolni a szöveges feladatokat.

Bár már nincs elegendő idő arra, hogy a vizsgázók minden témakört alaposan megtanuljanak – ha eddig nem tették meg –, a tavaszi szünet ideális arra, hogy a legfontosabb információkat átnézzék.

„Érdemes a következő időszakban úgy készülni, hogy minden témához legyen egy-két fogalmuk, amit hozzá tudnak kapcsolni a témakörökhöz.”

– tanácsolja Edényi László, aki azt tanácsolja, hogy minden témakörnél legyenek meg a legfontosabb fogalmak, évszámok és összefüggések. Ehhez pedig nagy segítséget nyújt az Oktatási Hivatal oldalán található követelményrendszert.

A legfontosabb tudnivalók a 2025-es érettségiről
  • Ingyenes próbaérettségi 2025: itt az összes feladatlap és megoldókulcs egy helyen
  • Érettségi 2025: milyen eredményt kell elérnem, hogy a nyelvi érettségim nyelvvizsgának számítson?
  • Ezeket a memoritereket kérhetik számon a magyarérettségin 2025-ben
  • Ezeket a videókat nézzétek meg, ha a magyarérettségire készültök
  • Mennyire menne a matekérettségi, ha ma kellene megírnotok?
  • Így osztályozzák az érettségi vizsgákat közép- és emelt szinten
  • Itt vannak a 2025-ös emelt szintű történelemérettségi tételcímei

Így érdemes gyakorolni a vizsgára

Az Oktatási Hivatal oldalán elérhetőek a korábbi érettségik feladatsorai minden melléklettel együtt, illetve a hozzájuk tartozó javítási-értékelési útmutatóval.

Korábbi cikkünkben kigyűjtöttük az elmúlt öt év középszintű és emelt szintű töriérettségi feladatsorait.

Hirdetés

 

Forrás

Magántanár kereső 

Történelem Magántanárt keresel?

 
(magantanarom.hu)

Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsőnek a legújabb minőségi tételekről, jegyzetekről és az oldal új funkcióiról!

Sikeres feliratkozás

Valami hiba történt!