Mikor kezdődnek és meddig tartanak?
Az őszi érettségi írásbeli vizsgái 2024-ben október 11-én kezdődnek és október 25-ig tartanak, a szóbeli vizsgák pedig középszinten november 7-11., emelt szinten november 18-22. között lesznek.
Az írásbelik pontos vizsgabeosztását itt láthatjátok:
A szóbelik időpontjai iskolánként eltérhetnek, ezért erről mindenképp tájékozódjatok az iskolátok honlapján vagy a tanáraitoktól.
Kik érettségizhetnek?
Az őszi érettségin rendes, szintemelő, kiegészítő, ismétlő, pótló és javító, valamint előrehozott vizsgára is lehetett jelentkezni. Ez azt jelenti, hogy amennyiben tavasszal valamelyik tantárgyból nem mentetek el vizsgázni, azt most pótolhatjátok, vagy ha nem vagytok elégedettek a korábban kapott jegyetekkel, ami miatt a vágyott egyetemre vagy szakra sem sikerült bekerülnötök, ősszel javító vizsgát tehettek. Arra is van lehetőség továbbá, hogy ha valamelyik tantárgyból középszinten vizsgáztatok, most megpróbáljátok az emelt szintet.
Hol lesznek az érettségi vizsgák?
Míg tavasszal tulajdonképpen minden középiskolában érettségi vizsgák zajlanak, ősszel ezeket – a jóval kevesebb jelentkező miatt – csak meghatározott intézményekben szervezik meg.
Az őszi érettségit szervező intézmények listáját itt nézhetitek meg.
Kiknek kell érte fizetni?
Amennyiben
- van tanulói vag felnőttképzési jogviszonyotok,
- az adott vizsgatárgyból az érettségi bizonyítvány megszerzése előtti jogviszonyban (például előrehozott érettségi esetén) sikertelen lett a vizsgátok, és most javító- vagy pótló érettségit tennétek,
- szakgimnáziumban tanultok és már rendelkeztek érettségi vizsgával, de egy szakmai tárgyból javító- vagy pótlóvizsgát tennétek,
nektek nem kell fizetnetek az érettségiért.
Minden más esetben mélyen a zsebetekbe kell nyúlnotok, hiszen az érettségi vizsga ára középszintű vizsga esetén a minimálbér 15, emelt szintű vizsga esetén pedig a minimálbér 25 százalékának megfelelő összeg.
Ez azt jelenti, hogy a vizsgadíj középszinten tantárgyanként 40, emelt szinten pedig tantárgyanként 67 ezer forint.
Hol, hogyan érdemes készülni?
Az érettségire való készülést az Oktatási Hivatal számos hasznos dokumentummal és tájékoztatóval segíti, de érdemes elolvasnotok a vizsgaleírásokat, követelményeket, tételcímeket is.
A középszintű szóbeli érettségi vizsgák tételei iskolánként eltérnek, azokat a tanáraitoktól kapjátok meg. Az emelt szintű szóbelik tételcímeit viszont az Oktatási Hivatal tette közzé, azok mindenki számára egységesek.
A segédanyagokat ebben a cikkünkben szedtük össze nektek: