Általános iskola 8. osztályos tanuló esetén mindkét szülőnek, illetve a 14. életévét betöltött, korlátozottan cselekvőképes jelentkezőnek is kötelezően alá kell írnia a felvételi lapot – írja az Oktatási Hivatal.
A felvételi lapok aláírásáról szóló tájékoztató szerint a szülők a gyerek továbbtanulása tekintetében közösen gyakorolják a jogaikat. Amennyiben a gyerek feletti szülői felügyeleti jogot kizárólag csak az egyik szülő gyakorolja, attól még a másik szülőt nem lehet kizárni a gyerek sorsát érintő olyan lényeges kérdésekből, mint például az új iskola, életpálya kiválasztása.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy annak ellenére, hogy a szülői felügyeleti jogot (a felek megállapodása vagy bírósági döntés alapján) csak az egyik szülő gyakorolja, attól főszabályként, a másik szülőt is megilleti a döntési jogosultság a gyerek továbbtanulását illetően, vagyis a felvételi lapok benyújtásánál az ő aláírására is szükség van – olvasható a tájékoztatóban.
Ez azonban csak akkor lehetséges, ha a másik szülőnek a szülői felügyeleti jogát a bíróság nem korlátozta vagy nem vonta el.
Nincs szükség a másik szülő aláírására:
- ha a szülői felügyeletet a bíróság megszüntette vagy korlátozta
- ha a szülői felügyeleti joga szünetel a cselekvőképtelensége vagy korlátozott cselekvőképessége okán
- ha a másik szülő ismeretlen helyen tartózkodik
- ha a másik szülő jogai gyakorlásában ténylegesen akadályozott
- ha a másik szülő elhunyt
- ha a születési anyakönyvi kivonaton fiktív szülőként van feltüntetve